tavební výroba v tuzemsku klesla v říjnu meziročně o 0,9 %. Stavebních povolení bylo méně. (Ilustrační foto).

Stavební výroba v Česku meziročně v říjnu klesla o 0,9 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,2 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 36,8 %.

Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziročně bylo zahájeno o 10,0 % bytů více, dokončeno bylo o 7,2 % bytů více.

„Stavební produkce v říjnu meziročně klesla o 0,9 %, srovnávací základna z loňského října byla relativně vysoká. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 1,2 %,“ řekla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 1,2 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 0,2 %.

Stavební úřady vydaly 6 645 stavebních povolení, meziročně o 7,4 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 52,7 mld. Kč a meziročně rostla o 36,8 %.

„V říjnu rostla orientační hodnota vydaných stavebních povolení o více než třetinu, což bylo ovlivněno povolením osmi staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota klesla o 5 %,“ vysvětlil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 10,0 % a dosáhl hodnoty 3 012 bytů. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 7,2 % a činil 3 570 bytů. Za růstem počtu zahájených i dokončených bytů stojí byty v bytových domech.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně zvýšil o 1,8 %.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 7,4 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v září 2023 v EU27 meziročně vzrostla o 0,1 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 0,1 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 2,8 %. (sfr)