V ČR přibylo 79 tisíc osob s dluhem po splatnosti. Celkem má dluh po splatnosti 406 tisíc lidí. (Ilustrační foto).

V Česku letos přibylo 79 tisíc osob s dluhem po splatnosti. Celkem mělo na konci třetího čtvrtletí dluh po splatnosti 406 tisíc lidí. Informoval o tom Registr fyzických osob SOLUS. Nový dluh po splatnosti eviduje u 79 tisíc spotřebitelů. U 37 tisíc z nich již v daném okamžiku SOLUS evidoval jiný dluh po splatnosti. Zbylých 42 tisíc osob v dané chvíli žádný záznam v registru nemělo.

Do vážných potíží s úhradou svých závazků se tak dostali tito spotřebitelé až v letošním roce.

„Více než polovina spotřebitelů, u kterých byla v průběhu letošního roku zapsána do negativního registru SOLUS informace o nové dlužné částce po splatnosti, v posledních dvanácti měsících své závazky řádně splácela. Nejde o osoby, které své závazky notoricky neplatí, a projevuje se tak zřejmě i růst životních nákladů a vyčerpání finančních rezerv těchto spotřebitelů,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Celkový počet občanů s dluhem po splatnosti zapsaným v Registru fyzických osob SOLUS se během třetího čtvrtletí snížil pouze o 2 tisíce osob na 406 tisíc. Zastavil se také pokles dlužné částky po splatnosti, která zůstala na úrovni 30,7 miliardy korun.


Podíl počtu osob se závazkem po splatnosti v negativním registru SOLUS na celkovém počtu obyvatel ve věku 18 let a více v jednotlivých krajích


„Ještě před 15 lety bylo v registru zapsáno více než milion občanů s dluhem po splatnosti. Počet těchto osob s rozvojem odpovědného úvěrování stále ještě klesá.“

„Ať již z důvodu ukončení vymáhání pohledávek na straně věřitelů, nebo z důvodu úhrady dluhu na straně klienta. K mírnému poklesu celkového počtu evidovaných osob tak dochází stále i přesto, že v současné době rostou počty nových záznamů v registru u spotřebitelů, kteří v poslední době potížím s úhradou svých závazků nečelili,“ zdůraznil Stopka.

Zásadně se nezměnil ani podíl dlužníků na celkovém počtu obyvatel ČR – ve 2. čtvrtletí došlo k poklesu pouze o tři setiny procenta na 4,53 %. Zastavení poklesu počtu dlužníků signalizuje i meziroční srovnání tohoto ukazatele. Ke konci září 2022 bylo v registru zapsáno 4,9 % dospělých občanů ČR.

„Zdá se, že z hlediska celkového počtu osob zapsaných v negativním registru SOLUS se po řadě let poklesů blížíme k dosažení pomyslného dna. Úroveň mezi třemi a pěti procenty dlužníků zapsaných v negativních registrech je srovnatelná s registry ve vyspělých zemích Evropy,“ doplnil Stopka.

Sdružení SOLUS spojuje v úsilí o odpovědné úvěrování více než 50 společností. Ty poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

SOLUS je zájmovým sdružením právnických osob, jehož cílem je v rámci tzv. odpovědného úvěrování přispívat k prevenci předlužování klientů, k prevenci růstu počtu dlužníků v prodlení, ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti a ke snižování potenciální finanční ztráty věřitelů.

Členové sdružení SOLUS se od roku 1999, kdy byl SOLUS zaregistrován a zahájil činnost, snaží minimalizovat finanční ztráty z poskytovaných služeb z důvodu, aby je v ceně poskytované služby nemuseli hradit dobří klienti.

Sdružení SOLUS k dnešnímu dni sdružuje řadu společností z různých ekonomických sektorů. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti. (sfr)