Premiér Orbán opět zaútočil: Ukrajina podle něho nemůže válku s Ruskem vyhrát. (Ilustrační foto - archiv).

Maďarský premiér Viktor Orbán si myslí, že Ukrajina nemůže vyhrát válku proti Rusku. Uvedl to na katarském ekonomickém fóru v rozhovoru pro Bloomberg. Podle Orbána je ukrajinské vojenské úsilí odsouzeno k nezdaru a posílání další pomoci povede pouze k dalším úmrtím.

Orbán oznámil, že Maďarsko bude i nadále odmítat další pomoc EU Ukrajině. A stejně tak bude nadále vystupovat proti dalším sankcím vůči Rusku.

Orbán zdůraznil, že v konfliktu Ruska s Ukrajinou není hlavní otázkou to, kdo na koho zaútočil, ale „co se stane druhý den ráno, a sice, že zemřou další lidé“.

Považuje proto za nutné dosáhnout příměří s tím, že teprve poté mohou začít jednání o novém evropském bezpečnostním systému.

„Když se podíváte na čísla, životní prostředí a skutečnost, že NATO tam odmítá poslat vojáky, je jasné, že na bojišti chudé Ukrajince vítězství nečeká,“ prohlásil Orbán.

Na tento rozhovor reagoval mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.

„Kreml by se měl radovat. Maďarský premiér zprostil Rusko odpovědnosti za jeho agresi proti Ukrajině. Stejní evropští politici loni tvrdili, že Ukrajina nemá šanci vydržet déle než 72 hodin,“ uvedl Nikolenko.

„Na rozdíl od těch, kteří tvrdí, abychom se vzdali nepříteli bez odporu, Ukrajinci budou bojovat, dokud se jejich území zcela nezbaví ruské okupace. To je jediný způsob, jak nejen obnovit mír na Ukrajině, ale také zaručit bezpečnost celé Evropy,“ podotkl dále.

K dalšímu vývoji vojenského konfliktu se vyjádřilo i Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zopakoval, že Rusko dosáhne všech svých cílů na Ukrajině.

Jeho reakce přichází v době, kdy ruské ozbrojené síly musely řešit vpád narušitelů na ruské území.

Peskov zdůraznil, že cílů bude dosaženo buď prostřednictvím speciální vojenské operace, jak Rusko oficiálně označuje invazi do sousední země započatou na konci loňského února, nebo jinými prostředky.

„Pro Rusko přichází v úvahu pouze dokončení speciální vojenské operace, respektive dosažení ruských cílů, ať už prostřednictvím speciální vojenské operace, anebo jinými prostředky,“ prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Ruská vojenská agrese proti Ukrajině už trvá patnáct měsíců. (sfr)