Česká armáda nekoupí tří izraelské Herony, místo nich pořídí 200 menších dronů (Ilustrační obrázek)

Česká armáda ustoupila od záměru nyní pořídit trojici středních bojových dronů Heron 1 od izraelské společnosti IAI za 2,7 miliardy korun. Místo nich zakoupí více než 200 menších bezpilotních strojů. Ke změně došlo  na základě poznatků ze současného bojiště“.

Armáda uvedla, že na základě poznatků ze současného bojiště (rusko-ukrajinská válka) navrhla změnu pořadí nákupů bezpilotních systémů. Místo třech středních taktických dronů armáda pořídí přes 200 menších dronů, a to od malých kvadrokoptér po dvacetikilogramové prostředky s dlouhou vytrvalostí. Původně plánované střední taktické drony budou pořízeny až následně.

„Naším úkolem je sledovat schopnosti našich potenciálních protivníků komplexně, nezaměřovat se jen na jeden segment nebo region. Na druhou stranu probíhající ruská invaze na Ukrajinu je významná nejen svým rozsahem, ale i paletou schopností, kterou obě strany používají, což mělo na naše hodnocení vliv,“ vysvětlil ředitel sekce zpravodajského zabezpečení AČR Hyťha faktory, které vedly k přehodnocení priorit.

Menší drony poputují primárně k 4. brigádě rychlého nasazení, 7. mechanizované brigádě výsadkářům do Chrudimi. Do výbavy je má dostat i řada dalších útvarů. V současnosti mají vojáci například drony Raven, Puma či Scan Eagle.

„Z pohledu jednotek půjde zejména a citelné kvantitativní navýšení toho, čím už armáda disponuje, byť dojde k rozšíření o nové typy. Základní výhodou dronů kategorie mikro a mini je, že poskytují veliteli situační přehled na bojišti v čase, kdy on to zrovna potřebuje. Jejich použití pro velitele tak není o moc těžší, než když si vyndá dalekohled z batohu,“ shrnul podplukovník Petr Čeklovský ze sekce zpravodajského zabezpečení AČR MO.

Plán pořídit bez výběrového řízení pro českou armádu izraelské drony Heron 1 už od začátku budil vášně. Experti upozorňovali na to, že stroje patří ke starším typům, kterých se již řada armád zbavuje.

Kritika se na resort obrany snesla také za vysokou cenu. Původně se hovořilo o 1,5 miliardy korun za trojici dronů, ale nakonec se cena zvýšila kvůli nákupu výzbroje na konečných 2,7 miliardy korun.

Armáda kritiku odmítla s tím, že jde o ozkoušený stroj, který jako jediný splnil požadavky českých vojáků.

Celkové náklady na pořízení menších dronů mají být menší než v případě středních Heronů. (at)