Protiunijní vzpoura na Slovensku: Parlament odmítl zákaz spalovacích aut. (Ilustrační foto)

Národní rada Slovenské republiky schválila postoj parlamentu k evropskému zákazu výroby nových spalovacích motorů po roce 2035. Podle usnesení má vláda hlasovat proti jakémukoli návrhu, jehož cílem je znevýhodnit nebo zakázat spalovací motory. 

Slovenská vláda měla vést aktivní jednání a hledat přízeň dalších partnerských států EU proti zákazu spalovacích motorů a prosazovat zásadu technologické neutrality.

„Slovenská republika se staví proti všem iniciativám a předpisům na úrovni EU, jejichž cílem je znevýhodňování a předražování používání spalovacích motorů nebo zákaz spalovacích motorů, u nichž není jasné, zda prospívají vyššímu cíli, jako je zvláště zdravé životní prostředí,“ uvedli poslanci.

Slovensko by dle rozhodnutí Sněmovny mělo podporovat zachování technologické neutrality, tak aby jeden druh osobní a nákladní dopravy nebyl nadřazen jinému, bez zřejmého a legitimního důvodu.

Výbor pro evropské záležitosti Národní rady Slovenské republiky přijal v březnu usnesení, podle kterého mělo Slovensko hlasovat proti zákazu spalovacích motorů na půdě EU.

Slovensko už několik let s ohledem na počet obyvatel drží pozici největšího výrobce automobilů na světě. Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky země. Továrny na Slovensku mají automobilky Kia, Jaguar, Land Rover, Stellantis a Volkswagen. K nim přibude závod automobilky Volvo, která již oznámila, že na východě Slovenska postaví továrnu na výrobu elektrických aut. (at)