Maďarsko zablokovalo vojenskou pomoc Ukrajině, jedná se o 500 miliónů eur. (Ilustrační foto)

Maďarsko zablokovalo vyplacení další části vojenské pomoci Evropské unie určené pro Ukrajinu. Mělo se jednat o osmou tranši vojenské pomoci ve výši 500 miliónů eur. Pomoc měla být Kyjevu poskytnuta za několik dní. 

Zablokování tranše již kritizoval také český prezident Petr Pavel.

Unijní pomoc je poskytována z fondu zřízeného v roce 2021 a nazvaného Evropský mírový nástroj (EPF). Tento mimorozpočtový prostředek má posilovat schopnost EU k tomu, aby se předcházelo konfliktům a zajišťoval se mír a mezinárodní bezpečnost.

Maďarsko projevilo nesouhlas s tím, aby EU spolu s dalšími existujícími nástroji využívala EPF jen v prospěch Ukrajiny. Údajně to už neumožňuje finanční podporu na prosazování zájmů EU v jiných oblastech.

Podle Maďarska by unijní prostředky mohly být využity na Balkánu či v severní Africe. V souvislosti s tím požaduje maďarská vláda objasnění těchto otázek před schválení další tranše z EPF.

Mluvčí maďarského ministerstva zahraničí Máté Paczolay podle webu index.huřekl, že Maďarsko k tomuto kroku přistoupilo kvůli tomu, že Ukrajina zařadila největší maďarskou banku OTP mezi sponzory války.

Český prezident Pavel považuje postup Maďarska řekl za problematické chování, které by člen NATO a Evropské unie dělat neměl.

EU doposud v rámci EPF poskytla Ukrajině vojenskou podporu v celkové výši přibližně 3,6 miliardy eur (asi 85 miliard Kč).

Maďarsko, které je členem EU a také NATO, odmítlo poskytnout jakékoliv zbraně a vojenskou techniku sousední Ukrajině. Maďarsko také opakovaně kritizovalo sankce EU proti Rusku.

Premiér Viktor Orbán, je u moci nepřetržitě od roku 2010. Střetl se již s EU a její výkonnou složkou, Evropskou komisí, v oblasti omezování práv migrantů a také kvůli zpřísnění státní kontroly nad nevládními organizacemi, vysokými školami, médii a soudy. (at)