PET lahve i plechovky budou od roku 2025 zálohované. (Ilustrační foto)

Systém zálohování plechovek a PET lahví by mohl v Česku začít fungovat v polovině roku 2025. Z vybraných lahví a plechovek by měly znovu vzniknout nové obaly, čímž by se podpořila cirkularita.

Uvedl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Do roku 2029 se plánuje vybrat 90 procent PET lahví. Ministerstvo do konce roku připraví novelu zákona o odpadech. Ta by mohla být v polovině příštího roku mohla schválena.

Systém nebude nijak zpoplatněn. PET lahve i plechovky budou vraceny podobně jako zálohované lahve. Vybírat se budou obaly od 0,1 do 3 litrů a záloha bude mezi 4 až 5 korunami.

PET lahve nebude možno vracet zcela zmáčknuté, aby bylo možno přečíst EAN kód a nedocházelo k výkupu obalů ze zahraničí. Vykupovat se nebudou PET lahve na mléko, ty se budou i nadále dávat do žlutých kontejnerů.

V Česku se loni prodalo 1,8 miliardy PET lahví a 800 milionů plechovek.
Výkup budou mít povinnost  zajišťovat obchodníci i větší čerpací stanice, ale do systému se mohou zapojit i další obchodníci. Povinnost výkupu budou mít i on-line prodejci. Obchodníci obdrží za vybrané lahve a plechovky manipulační poplatek.

Pokud v menších obcích nad 300 obyvatel nebude obchod, který by lahve a plechovky vykupoval, postará se o to podle ministra operátor, což má být nezisková organizace, která bude systém výkupu řídit. Operátora vybere ministerstvo životního prostředí.

Podle ministerstva bude 15 procent z nevrácených záloh příjmem obcí, aby se mohly postarat o obaly, které se nevykoupí. (at)