V dubnu zájem o hypotéky poklesl, průměrná sazba vzrostla. (Ilustrační foto)

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu nepatrně snížil. Meziměsíčně o 16 %, konkrétně o dvě miliardy korun. Zůstává ale na nejvyšších úrovních od poloviny loňského roku. Úroková sazba mírně vzrostla na 5,89 %.

Po úspěšném letošním březnu, kdy banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 12,6 miliardy korun a v meziměsíčním srovnání se tak jednalo o 60procentní nárůst, byl duben už méně úspěšný. Dle aktuálních dat ČBA Hypomonitoru objem sjednaných hypotečních úvěrů činil 10,6 miliardy korun.

Objem nově poskytnutých hypoték bez refinancování dosáhl v dubnu 8,8 miliardy korun, o 1,5 miliardy korun méně než v březnu (10,3 miliardy korun). Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,8 miliardy korun, o 0,5 miliardy korun méně než v březnu (2,3 miliardy korun).

Nižší byl v dubnu i celkový počet sjednaných hypoték, lidé uzavřeli celkem 3691 hypotečních smluv, o 841 méně. Počet nově poskytnutých hypoték klesl na 2,9 tisíce po 3,5 tisících v březnu.

„Hypoteční trh v dubnu zaznamenal mírný pokles, pokud však vezmeme v potaz skutečnost, že dubnová čísla bývají obvykle oproti březnu slabší, není dubnový výsledek zklamání. Hypoteční trh v posledních měsících ve srovnání s druhou polovinou minulého roku mírně ožívá, nicméně ve srovnání se situací těsně před vypuknutím pandemie jsou měsíční objemy poskytovaných hypoték stále o polovinu nižší,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Po třech poklesech v řadě úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů mírně vzrostla z březnové hodnoty 5,86 procenta ročně na aktuální 5,89 procenta ročně. Stále se tak nachází na jedné z nejvyšších úrovní za posledních dvacet let.

Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi 6 až 7 %, jejich průměr však v posledním půl roce vesměs stagnuje mírně nad hranicí 6 %.

Průměrná výše hypotéky v dubnu třetí měsíc v řadě vzrostla a dostala se opět nad hranici 3 mil. Kč, kde se nacházela naposledy v červenci minulého roku. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč. (at)