Británie dodala Ukrajině střely „Storm Shadow“ s doletem až 250 km. Zasáhnou Krym. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Velká Británie dodala Ukrajině střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které ukrajinským silám umožní zasáhnout cíle na dlouhé vzdálenosti před očekávanou protiofenzívou ukrajinských sil. Zasáhnout tak mohou například i Ruskem okupovaný Krym.

Velká Británie dodala Ukrajině několik střel s plochou dráhou letu Storm Shadow, což ukrajinským silám poskytlo novou schopnost úderu na dlouhou vzdálenost před očekávanou protiofenzívou proti ruským silám.

Britská vláda dala jasně najevo, že jde pouze o reakci na záměrné zacílení Ruska na civilní národní infrastrukturu.

Storm Shadow je řízená střela dlouhého doletu, kterou společně vyvinuly Velká Británie a Francie. Obvykle se vypouští ze vzduchu, tj. z letadel.

Střela disponuje operačním dosahem více než 250 km. Současný maximální dostřel zbraní, které Ukrjaina získala od USA, se pohybuje kolem 49 mil (tj. cca 79 km).

Pro Ukrajinu je důležité, aby takovéto zbraně měly dostatečný dosah, aby bylo možné zasáhnout hluboko do současně Rusy okupovaného území Ukrajiny.

Velké Británii se údajně dostalo ujištění od ukrajinské vlády, že rakety Storm Shadow budou použity pouze na suverénním území Ukrajiny, nikoli k úderům proti ruskému území.

Británie se stala prvním spojencem, který oznámil, že posílá na Ukrajinu moderní západní tanky, když v lednu přislíbil 14 tanků Challenge 2.

Ukrajina připravuje protiofenzívu s cílem znovu dobýt území ovládané Kremlem ve východní a jižní části země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že jeho země potřebuje ještě „trochu více času“, než zahájí protiofenzívu, aby do země mohla dorazit část slíbené západní vojenské pomoci. (sfr)