Tržby v tuzemských obchodech letos v březnu klesly o více než 8 procent. (Ilustrační foto).

Maloobchodní tržby v Česku se v březnu meziročně snížily o 8,1 procenta. Pokles zrychlil z únorových 6,8 procenta. Tržby obchodů v ČR klesají už 11 měsíců v řadě. Ke snížení došlo i v meziměsíčním srovnání, a to o 0,7 procenta.

Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

„Oproti loňskému březnu se prodalo méně nepotravinářského zboží i potravin, naopak více pohonných hmot. Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen a také internetové a zásilkové obchody,“ konstatovala Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Maloobchodní tržby za nepotravinářské zboží klesly o 9,7 procenta, u potravin byl meziroční pokles rovněž znatelný, avšak o procento nižší. Tržby naopak vzrostly za pohonné hmoty (+2,4 %).

V meziměsíčním srovnání činil pokles u nepotravinářského zboží 1,3 procenta a za potraviny 0,3 procenta. V případě pohonných hmot šlo o nárůst o 0,6 procenta, upřesnili statistici.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost byly v březnu proti loňsku nižší o 18,4 procenta, v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením klesly o 10,4 procenta.

Prodejny s kosmetickými a toaletními výrobky utržily o 6,7 procenta méně, prodejci oděvů a obuvi zaznamenali pokles o 3,8 procenta.

Méně meziročně vydělaly také obchody s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 3,4 procenta a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 1,3 procenta.

Internetovým a zásilkovým obchodům tržby v letošním březnu klesly o 4 procenta. O 1,8 procenta se zvýšily tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží. (sfr)