Síkela chce, aby dodavatelé povinně zveřejňovali skutečné ceny energií. (Ilustrační foto)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce novelizovat zákon tak, aby dodavatelé měli povinnost zveřejňovat skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým klientům. 

Dle Eurostatu v Česku ve druhém pololetí loňského roku podražil plyn nejvíce ze všech členských zemí EU, a to konkrétně o 231 procent. Cena elektřiny stoupla o 97 procent, což bylo druhé místo za Rumunskem.

Síkela se o zapracování povinnosti do novely energetického zákona zmínil v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Dle ministra regulátoři i statistici dosud pracují pouze s ceníkovými cenami, které ale platí méně než 2,5 procenta lidí.

„Mám zmapováno 70 procent trhu, ze kterého vyplývá, že ceníkové ceny, se kterými pracuje Eurostat, platila méně než 2,5 procenta obyvatel. Zbývajících 97,5 procenta platí o 40 až 50 procent méně,“ zmínil.

Novelu zákona již ale projednává Sněmovna, a proto bude třeba do ní vstoupit formou pozměňovacího návrhu.

Další diskutující exministr Karel Havlíček (ANO) uvedl, že podle něj za vysokým nárůstem stojí nízká srovnávací základna z roku 2021, kdy byla zavedena nulová sazba DPH na energie. (at)