EU odmítá levné ukrajinské obilí. Komise dá zemědělcům 100 milionů. (Ilustrační foto)

Evropská komise plánuje poskytnout zemědělcům ze zemí sousedících s Ukrajinou kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur (2,34 miliardy korun). Kromě toho se také chystá přijmout opatření na omezení dovozu ukrajinského obilí na trh Evropské unie. 

Informace sdělil mluvčí Evropské komise. Ještě nedávno přitom komise  kritizovala omezení dovozu obilí a jednostranné kroky některých členských zemí označila za nepřijatelné.

Polsko, Maďarsko a Slovensko v posledních dnech zakázaly dovoz obilí z Ukrajiny. Dnes se k nim přidalo i Bulharsko a Rumunsko také zákaz zvažuje.

Polsko se dohodlo s Ukrajinou na odblokování tranzitu ukrajinského obilí přes své území. Česko zatím narozdíl od ostatních zemí neprojevilo zájem o zákaz dovozu.

Mluvčí Evropské komise označil restrikce dovozu ukrajinského obilí za preventivní opatření. Ta se mají týkat některých druhů obilí a olejnatých semen, jako je pšenice, kukuřice, slunečnicové semeno a řepka.

Po loňské ruské invazi se levné ukrajinské obilí začalo převážet pozemní cestou přes sousední země do středoevropských zemí, kde zaplavilo trhy. Obilí bylo původně určeno do chudých afrických nebo blízkovýchodních zemí.

Evropští zemědělci se obávají, že levné ukrajinské obilí poškozuje jejich produkci a vyžadují po Evropské unii přijetí opatření.(at)