Stanjura: Dojde ke snížení vyplácených dotací o desítky miliard korun. (Ilustrační foto)

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) plánuje v rámci rozpočtové konsolidace snížit objem vyplácených dotací o desítky miliard korun. Celkově se chce soustředit na omezení státních výdajů.

Omezení dotací má být podle Stanjury i možná reakce na zdražování potravin, v případě, že se potvrdí vysoké zisky jejich producentů. Upozornil ale, že dotace by nechtěl omezit pouze v zemědělství.

Dle ministra vznikaly dotace ke snížení regionálních a jiných rozdílů a dnes dotace tvoří samostatné odvětví průmyslu.

Součástí konsolidačního balíčku, v rámci kterého chce Stanjura snížit strukturální schodek rozpočtu o 70 miliard korun, bude i snížení objemu státních dotací.

Ambicí ministerstva financí má být snížení vyplácených dotací o několik desítek miliard pro příští rok. Počítá se s bouřlivou reakcí příjemců dotací.

Dohodu o konečné podobě balíčku očekává ministr za čtyři týdny. Dle něj by většinu opatření pro dosažení snížení deficitu mělo představovat omezení výdajů a nevyloučil ale úpravu některých daní. Už dříve uvedl, že současná vláda snížila celkové daňové zatížení zhruba o 30 miliard korun a ve stejném rozsahu by mohla výběr daní zvýšit.

Ministr zopakoval, že informace z médií o možné úpravě daně z přidané hodnoty (DPH) nebo o možné úpravě daně z hazardu, nelze považovat za politický návrh. Ministerstvo financí pouze propočítalo rozpočtové dopady všech úprav, které zazněly od koaličních stran nebo od Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Dle Stanjury se tedy jedná pouze o pracovní podklady, o kterých se teprve povede politická debata.

Stanjura také potvrdil, že není pro znovuzavedení superhrubé mzdy, pro jejíž zrušení v minulém volebním období hlasovaly vládní ANO a opoziční ODS a SPD. Podle Stanjury v zákonu nebyl závazek, že zrušení je pouze dočasné. (at)