Společnost ERA dodá přehledový systém pro vzdušný prostor Sultanátu Omán.

Společnost ERA oznámila, že byla vybrána jako dodavatel přehledového systému, který pokryje celý vzdušný prostor Sultanátu Omán. Systém ERA bude k monitorování letového provozu využívat tzv. technologii ADS-B, tedy automatické sledování a vysílání pozice letadel v závislosti na satelitní síti GNSS.

ERA má důvěru ománských úřadů pro řízení letového provozu, protože v Ománu není žádným nováčkem. Dva její systémy hlídají pozemní provoz na místních mezinárodních letištích v Maskátu a Salála již od roku 2020.

V novém projektu je ERA subdodavatelem pro společnost INDRA Sistemas S.A. z Madridu, která je zodpovědná za instalování systémů ŘLP v Ománu, a společně podepsaly smlouvu s místním Úřadem civilního letectví. Indra dodá monopulsní sekundární radar a ERA instaluje na území Ománu síť šesti pozemních stanic ADS-B přehledového systému NEO, který se již osvědčil po celém světě jako spolehlivé řešení pro kontrolu letového provozu.Projekt je v plném proudu, zkoušky funkčnosti na místě jsou plánovány na konec letošního léta.

„Výběr ERA potvrzuje její vedoucí pozici na trhu s alternativními systémy pro garanci bezpečnosti letového provozu, naše společnost tak dále posílila svou přítomnost v regionu Blízkého východu, kde má za sebou již několik projektů,“ uvedl Petr Burián, šéf obchodního oddělení firmy.

Systémy z dílny ERA mají minimální náklady na údržbu i spotřebu energie, a jako z principu ekologické tak mohou být instalovány prakticky kdekoliv, aniž by byly zátěží pro životní prostředí. Navíc jsou prachu-vzdorné a testované na fungování ve vysokých teplotách i na přímém slunci, díky čemuž se osvědčují nejen v Ománu, ale i v dalších zemích s výskytem písečných bouří.

Omán, oficiálně Sultanát Omán, je arabský stát v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící při pobřeží Arabského moře. (sfr)