Slovensko rozdělí školákům peníze na nákupy notebooků a tabletů.

Slovensko poskytne vybrané skupině žáků základních a středních škol příspěvek 350 eur (8250 korun) na nákup notebooku nebo tabletu s klávesnicí. Nárok na poukázku bude mít 152 tisíc žáků, tedy pětina celkového počtu. Program bude financován z evropských fondů.

Nárok na dotaci na výpočetní techniku bude mít každý žák prvního ročníku středních škol a pak také žáci ze sociálně slabšího prostředí. O příspěvek, jehož výše odpovídá více než čtvrtině průměrné měsíční mzdy na Slovensku, budou muset rodiče požádat.

Na tiskové konferenci to oznámila vicepremiérka Veronika Remišová, která projekt označila za pozitivní krok ke zlepšení digitálních zručností mladých Slováků.

Na projektu udělování příspěvků na zakoupení výpočetní techniky spolupracuje stát s Digitální koalicí, jejíž zakládajícím členem je také asociace, sdružující přední společnosti v oblasti informačních a komunikačních technologií. Následnému obchodování s technikou, která bude zakoupena za státní příspěvek, by měla zamezit registrace zařízení.

Loni na jaře Remišová ohlásila projekt v celkovém objemu 70 milionů eur (1,65 miliardy korun) na zaškolení seniorů na používání informačních a komunikačních technologií. Absolventi kurzu získají tablet zdarma.(at)