okurky a rajčata

V britských supermarketech nakoupíte rajčata a okurky jen na příděl.

Dva z největších obchodních řetězců ve Velké Británii prodávají čerstvou zeleninu a ovoce na příděl. Důvodem je špatná úroda u zahraničních dodavatelů a domácí krize v zemědělství. Krize by mohla trvat několik týdnů.

V britských supermarketech Asda a Morrisons se v posledních dnech objevují prázdné regály se zeleninou a ovocem. Obchody mají výrazný nedostatek zásob, a tak zákazníkům nařizují, kolik rajčat, okurek či paprik mohou nakoupit.

Server Novinky.cz uvedl, že Asda omezila množství na maximálně tři kusy od každého ovoce a zeleniny. Týká se to konkrétně rajčat, paprik, okurek, hlávkového salátu, brokolice, květáku a malin.

Morrisons zavedl ještě radikálnější omezení a dovolí zákazníkům koupit maximálně dvě rajčata, okurky, salát a papriky.

Oba prodejci zatím neuvedli, jak dlouho budou omezení trvat, ale podle mluvčího Britského maloobchodního konsorcia je pravděpodobné, že se bude jednat o několik týdnů, uvedl The Telegraph.

Důvodem vážného nedostatku zeleniny a ovoce v Británii jsou problémy jak doma i v zahraničí. Tradiční dodavatelé ze Španělska a severní Afriky neměli kvůli nepříznivému počasí příliš vydařenou úrodu, a tak země svůj export omezily.

Dovoz zeleniny a ovoce je pro Británii v zimním a jarním období zásadní. The Telegraph poukázal, že země během tohoto období vyprodukuje jen pět procent vlastních rajčat a deset procent vlastních salátů. Zbytek obstarávají dodávky ze zámoří.

Ke krizi ale přispěla také domácí situace. Lokální zemědělci kvůli vysokým cenám energií nevypěstovali dostatečné množství, aby výpadky v exportu pokryli.

Šéf Britské asociace pěstitelů Jack Ward pro The Telegraph prohlásil, že zelenina na příděl byla jen otázkou času, protože tuzemským dodavatelům vzrostly náklady, ale zatím se nepropsaly do cen za produkci. Zkritizoval tak obchodní řetězce.

„Pokud maloobchodníci nebyli připraveni říci pěstitelům ‚Podpoříme vás, dáme vám cenu, kterou potřebujete‘, pak plodiny nebyly zasazeny,“ řekl Ward s tím, že situace se podle něj bude dál opakovat.

„Byli jsme ukolébáni falešným pocitem bezpečí, že vždy bude někdo na světě, kdo dokáže dodávat. Dodavatelský řetězec odvedl fantastickou práci, když našel někoho někde na světě, kdo může dodávat. V tomto ohledu jsme se ale dostali na konec cesty,“ doplnil. (at)