Guvernér ČNB Michl: Inflace v Česku klesne na 2 procenta. Ale až někdy v příštím roce. (Ilustrační foto).

Inflace v Česku klesne na 2 procenta zřejmě až v příštím roce. Naznačil to guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl v rozhovoru pro Český rozhlas. Nedokázal však zatím předpovědět, zda k poklesu inflace na 2 procenta, což je inflační cíl ČNB, dojde v první nebo až ve druhé polovině roku 2024.

„To bohužel neví nikdo,“ odpověděl Michl na dotaz, zda se inflace v ČR přiblíží ke 2 procentům v první či ve druhé polovině příštího roku.

Michl uvedl, že během první poloviny loňského roku inflace výrazně rostla, když v září 2022 dosáhla maxima 18 procent meziročně.

„Já jsem se stal v létě guvernérem, přišel jsem do období nejvyšší inflace v historii. Krok číslo jedna byla stabilizace inflace, je to dílčí krok, a ten se podařil,“ podotkl.

„Krok číslo dva je letos výrazně snížit inflaci, pod 10 procent. Krok číslo tři, který je nejdůležitější pro lidi, je doručení inflace v příštím roce na nízké hodnoty,“ dodal Michl.

Tuzemské zdražování v lednu letošního roku opět zrychlilo. Meziročně inflace v prvním měsíci roku 2023 vzrostla na 17,5 % z prosincových 15,8 procent. Meziměsíčně inflace stoupla o šest procent, což je nejvyšší meziměsíční nárůst od roku 1997. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Inflace v Česku opět vzrostla. V lednu vystoupala na 17,5 procenta