Českému průmyslu se loni dařilo. Nejvíce rostla stavební výroba, vzrostla téměř o 2 %.

Česká průmyslová produkce v loňském roce meziročně vzrostla o 1,7 %. Dostala se tak na úroveň před pandemií z roku 2019. Dařilo se i stavební výrobě, která se loni meziročně zvýšila o 1,9 %, o rok dříve stoupla o 2,4 %. 

Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Nejvíce růst průmyslové produkce ovlivnila výroba výroba motorových vozidel, která meziročně stoupla o více než desetinu. Naopak v řadě dalších klíčových odvětví českého zpracovatelského průmyslu meziročně produkce klesla.

„Stavební produkce si v roce 2022 udržela mírný růst a v obou segmentech vzrostla shodně o 1,9 procenta. Stavebnictví se v průběhu roku dále potýkalo s růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit,“ uvedl k loňskému výsledku stavebnictví ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Pozitivní vývoj českého stavebnictví za loňský rok ukázal stabilitu a sílu celého sektoru, s problémy se ale potýkal rezidenční trh. Bytovou výstavbu ve druhé polovině roku ovlivnila nižší dostupnost hypoték kvůli růstu úrokových sazeb.

Stavební výrobě se v Česku dařilo i přes negativní dopady války na Ukrajině, zdražujících se energií či stavebních materiálů nebo jejich dostupnosti. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni meziročně vzrostla o 1,9 %.

Na růstu stavebnictví v loňském roce měla podíl vyšší produkce pozemního i inženýrského stavitelství. (at)