Velké firmy se dočkaly vládní podpory kvůli vysokým cenám energií. Cenový strop se bude nově týkat i jich

Vláda ve středu schválila pravidla podpory pro velké firmy zasažené vysokými cenami energií. Nově se na ně bude vztahovat stejný cenový strop jako na domácnosti a podniky. Maximálně budou moct ušetřit od 48 milionů korun do 3,6 miliardy korun dle oboru podnikání, energetické náročnosti a ziskovosti. Novinářům to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Uvedl to server Eurozpravy. Vláda loni na podzim stanovila cenové stropy energií, a to na 6000 Kč /1 MWh elektřiny včetně DPH a 3000 Kč/1 MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Zastropování ceny vláda loni schválila pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a na konci roku i pro velké společnosti. U firem bude zastropování omezeno do 80 % nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let. Omezení má motivovat k úsporám.

Schválená pravidla pro velké firmy označil Síkela za poslední kamínek mozaiky řešení dopadů vysokých cen energií. Zdůraznil, že české firmy budou mít nárok na pomoc stejně jako jejich konkurenti z jiných zemí EU, a nebudou tedy znevýhodněni.

Firmy budou rozděleny do pěti skupin. Základní skupina nebude omezována žádnými podmínkami a bude moci díky limitu na energiích ušetřit až 48 milionů korun. V případě, že firma ušetří zastropováním ceny energií maximálně polovinu způsobilých nákladů na dodávku energie, může podpora dosáhnout až 96 milionů korun.

Podmínkou pro další tři skupiny je pokles zisku před zdaněním a odpisy (EBITDA) nejméně o 30 % proti roku 2021. V první skupině mohou firmy, v nichž podpora nepřesáhne 40 procent způsobilých nákladů na dodávku energií, získat až 2,4 miliardy korun. Zbývající skupiny jsou pro energeticky náročné podniky, které mohou získat podporu 1,2 nebo 3,6 miliardy korun. Za energeticky náročné podniky jsou považovány ty, které vynaložily na nákup elektřiny a plynu nejméně tři procenta ročního čistého obratu nebo šest procent čistého obratu za první pololetí 2022.

Velké firmy o využití cenového stropu na energie čtvrtletně žádají své dodavatele. Pokud by maximální výši úspory přesáhly, měly by tu část nad maximem vrátit státu. Ten to bude kontrolovat podle jejich výkazů. Ostatní odběratelé mají zastropované ceny od dodavatelů automaticky.

Vláda se nechystá snížit cenové stropy, které stanovila na dodávky elektřinu a plyn. Budou platit na celý letošní rok, řekl dnes po jednání kabinetu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Vláda loni na podzim stanovila cenové stropy energií, a to na 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je třeba připočítat distribuční poplatky. Maximální ceny vláda schválila pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a koncem roku i pro velké společnosti.

Cílem cenových stropů bylo dát lidem i firmám jistotu, že energie nezdraží nad určitou hranici. Cenové stropy tak budou platit celý letošní rok. A pokud by se ukáže, že nadále nejsou potřeba, kabinet od nich příští rok upustí.

Nabídky obchodníků pod cenovým stropem Síkela vítá. Podle něj to pomůže nejen domácnostem a firmám, ale i finančnímu zdraví státu. Náklady na rozdíl mezi cenou energií a cenovým stropem nese stát, odhady úřadů zatím počítají s částkami od 100 miliard Kč do 240 miliard Kč za rok. Vláda chce na pokrytí těchto výdajů využít příjmy z loni přijatých mimořádných odvodů. Jde především o daň z neočekávaných zisků, která se vztahuje na energetické, petrochemické a těžební firmy a některé banky, a mimořádné odvody z nadměrných tržeb energetických firem. (at)