Loni v Česku ubylo 1300 živnostníků. V minulých letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat 77 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikaní ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36 000 více než v roce 2021. 

Data zveřejnil server Eurozpravy. Paradoxem je že celkový počet živnostníků se snížil, ale zároveň v loňském roce začalo s podnikám 77 000 živnostníků, což je nejvíc od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit. Živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsíc, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec, začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíš nadprůměr. Zároveň ale 16 700 podnikatelů podnikání ukončilo. To je v přibližně čtyřikrát více než v prosinci 2021.

Počet žen, které se rozhodly ukončit podnikání, se meziročně zvedl o 120 procent, v případě mužů to bylo 69 procent. V předchozích letech se počet žen podnikatelek zvyšoval rychleji než počet mužů, v loňském roce byl růst v obou případech shodný, uvedl server Eurozprávy.

Největší úbytek živnostníků proběhl zejména odvětví obchodu, kde loni na deset zániků živnostníků připadly pouze tři vzniky. Živnostníků ubylo také v odvětví ubytování a stravování, výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla a v odvětví nakládání s nemovitostmi.

Téměř ve všech odvětvích se ale loni meziročně počet nových živnostníků zvyšoval, výjimkou je odvětví nakládání s nemovitostmi, kde množství nových živnostníků kleslo o osm procent, a zemědělství a lesnictví. K největšímu nárůstu počtu nových podnikatelů došlo ve stavebnictví, o 37 procent. (at)