Škoda Auto v loňském roce vyrobila 780 tisíc aut. Meziročně o 22 tisíc vozů méně

Škoda Auto loni celosvětově vyrobila téměř 780 tisíc aut, což bylo o 22.000 aut méně než v předchozím roce. Na české závody automobilky v Mladé Boleslavi a Kvasinách připadá 636 tisíc vyrobených aut. Zbytek Škoda vyrobila v indických závodech. 

Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy společnosti. Mateřskému koncernu Volkswagen loni Škoda dodala 366 tisíc motorů, 894 tisíc převodovek a 206 tisíc vysokonapěťových bateriových systémů.

Síť závodů vyrábějících modely Škoda zahrnovala v roce 2022 celkem 12 výrobních míst. Na konci příštího roku Škoda spustí montáž vozů také v nově budovaném závodě ve Vietnamu.

Člen představenstva pro oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus uvedl, že v roce 2023 bude Škoda pokračovat v elektrifikaci. Do roku 2030 by měly všechny tři české závody vyrábět elektrické komponenty nebo elektromobily.

V minulém roce vyrobila společnost ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi přibližně 415 tisíc vozů modelových řad Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, EnyaqiV a Enyaq Coupé iV. Od května se v Mladé Boleslavi vyrábějí také bateriové systémy pro vozy na koncernové platformě MEB. Investice do nově vybudované výrobní linky je přibližně 130 milionů eur. Další montážní linku plánuje Škoda spustit již letos.

V únoru 2022 rozhodlo představenstvo koncernu zastavit výrobu v Rusku i vývozu do Ruska na dobu neurčitou kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Toto rozhodnutí se týká obou ruských závodů v Nižním Novgorodu a Kaluze.

Škoda celosvětově zaměstnává 45 tisíc lidí. V současnosti nabízí zákazníkům více než deset modelových řad. Celosvětově dodala Škoda zákazníkům více než 731 tisíc vozů. (at)