Státní Česká pošta kvůli povinným datovým schránkám směřuje k bankrotu. (Ilustrační foto).

Státní Česká pošta je údajně na pokraji bankrotu. Stát se zaváděním povinných datových schránek pro podnikatele střelil do vlastní nohy. Připravil tím státní Českou poštu o příjmy z posílání zásilek podnikatelů a firem mezi sebou či se státními úřady.

Podle senátorů České poště hrozí bankrot. Pošta vČesku provozuje zhruba 3200 poboček a poskytuje na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu základní poštovní služby na celém území státu.

Čisté náklady na poskytování těchto služeb hradí podle zákona stát.

Předseda komise Jiří Vosecký (SLK) uvedl, že pošta se dostane do finančních problémů kvůli zavedení povinných datových schránek.

V důsledku zrušení zasílání doporučených dopisů mezi úřady a živnostníky přijde Česká pošta o dvě miliardy korun na příjmech, předpověděl senátor STAN Petr Štěpánek. Podle něho by se pošta mohla ocitnout v bankrotu už v polovině letošního roku.

Senátoři proto vyzvali ministerstvo vnitra k záchraně pošty. Vnitro by podle Senátu jako zakladatel České pošty mělo zabránit jejímu finančnímu ohrožení, které souvisí mimo jiné s výpadkem příjmů kvůli povinnému zavádění datových schránek.

Senát o to požádal ministerstvo na popud své komise pro rozvoj venkova.

Informaci o přijatých opatřeních očekává do poloviny letošního března. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zájem Senátu o Českou poštu ocenil a doporučení přivítal.

„Pokud se nic neudělá, Česká pošta může skončit v insolvenci,“ připustil ministr.

„Česká pošta potřebuje transformaci,“ dodal.

Podle Rakušana se Česká pošta musí být schopna uplatnit i v digitálním světě a to s ohledem na to, že 17 procent české populace není počítačově gramotná.

Vládní představitelé se podle Rakušana dohodli na tom, že vláda do dvou měsíců přijme příslušné základní kroky.

Podle Rakušana je pošta dlouhodobě podfinancovaná. Proto je prý třeba přijmout pro poštu model udržitelného financování pro letošní rok, aby se její ztráta nevyšplhala na čtyři miliardy korun.

Senátorka Daniela Kovářová (nezávislá) to označila za termín ze socialistické ekonomiky. Doporučovala privatizaci České pošty, proti čemuž se ohradil Štepánek poukazem na to, že výplatu důchodů není možné svěřit soukromé firmě.

Česká pošta je státní podnik. Loni vykázala ztrátu 681 milionů korun. V předchozím roce se propadla do ztráty 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy ovšem vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun.

Loňské hospodaření ovlivnila epidemie koronaviru.

Stát podle rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu doplatí České poště čisté náklady za poskytování základních služeb v loňském roce ve výši 750 milionů korun. Pošta tak za minulý rok dostane 1,5 miliardy Kč, tedy maximální možnou částku. (sfr)