Ministerstvo pro místní rozvoj neproplatí kvůli střetu zájmů dotace za 40 milionů Kč. (Ilustrační foto).

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neproplatí evropské dotace za 40 milionů korun, případně je bude vymáhat zpět. Důvodem je střet zájmů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO). Podle tuzemského zákona o střetu zájmů není možné poskytnout dotaci, ani veřejnou zakázku firmě, v níž drží alespoň čtvrtinový podíl veřejný funkcionář.

Informoval o tom server iROZHLAS.cz.

Příjemci dotací v projektech ve výběrových řízeních vybrali firmy z holdingu Agrofert, a to bylo podle MMR v rozporu se zákonem. Peníze byly určené například školám, školnímu statku či Olomouckému kraji.

„Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy. Andreje Babiše jsem mnohokrát varoval, že musí vyřešit svůj střet zájmů a nemůže si brát občany jako své rukojmí,“ uvedl pro iROZHLAS.cz ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Vychází přitom z právní analýzy, kterou si nechal vypracovat.

„Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,“ upřesnil.

Andrej Babiš střet zájmů odmítá. Svůj koncern Agrofert již dříve vložil do svěřenských fondů a na zákaldě toho tvrdí, že podniká v souladu se zákony, včetně zákona o střetu zájmů.

Ministerstvo pro místní rozvoj začalo postupně informovat některé příjemce evropských peněz z programu IROP, kterým byly dotace přislíbeny v letech 2017 až 2019, že je nedostanou, případně je budou muset vrátit. Dohromady by mohlo jít o projekty za více než 40 milionů korun.

Podle iROZHLASu se tento krok nejvíce dotkne Olomouckého kraje, který na soupisce figuruje celkem osmkrát. Dohromady má jít o dotace za zhruba 11,7 milionu korun. Především zemědělskou techniku jim měla dodat dceřiná společnost Agrofertu.

Kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše se v Česku na začátku roku 2019 uskutečnil audit vedený kontrolory z Evropské komise. Podle nich Babiš byl během svého vládního angažmá ve střetu a porušoval českou i evropskou unijní legislativu, a řada dotací tak byla Agrofertu vyplacena neoprávněně. (sfr)