Západ dodá Ukrajině nové zbraně: "Zabiják tanků" Bradley i systém Patriot. (Ilustrační foto)

Západ dodá Ukrajině, která se od loňského února brání ruské vojenské invazi, další, modernější zbraně. Půjde například o bojová vozidla Bradley. USA jich mají na Ukrajinu dodat celkem 50. Německo poskytne obrněnce Marder a jednu baterii protiraketového systému Patriot.

Bojová vozidla pěchoty Bradley si získaly renomé během první války v Perském zálivu. Padesát vozidel Bradley má být součástí nového amerického balíčku vojenské pomoci v hodnotě 2,85 miliardy dolarů.

Američané také zajistí výcvik ukrajinských vojáků.

Bojová vozidla Bradley jsou přesně to, co Ukrajina potřebuje, reagoval ve videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vozidla Bradley slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit protitankové střely. Ukrajinci získají i 100 obrněných transportérů M113, 55 vozidel s ochranou proti minám MRAP, 138 terénních vozů Humvee, protitankové střely nebo munici pro systémy HIMARS.


BVP Mader. (Ilustrační foto).


Ukrajina dostane asi čtyřicet německých bojových vozů pěchoty Marder. Německo je Kyjevu předá do března. Potvrdil to mluvčí německého kancléře Steffen Hebestreit.

Kancléř Olaf Scholz a americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve společném prohlášení bez upřesnění uvedli, že Německo poskytne ukrajinským silám obrněnce Marder a Spojené státy bojové vozy Bradley.


Protiraketový systém Patriot.

Protiraketový systém Patriot. (Ilustrační foto).


Německo rovněž přislíbilo dát Ukrajincům k dispozici jednu baterii systému protivzdušné obrany Patriot. V prosinci systém Patriot přislíbili Ukrajincům také Američané. (sfr)