Firmy z Agrofertu musí opět vracet dotace. Vydávaly se za malé podniky, i když jsou velké. (Ilustrační foto - redakční koláž))

Firmy ze skupiny Agrofert musí opět vracet dotace. Celá kauza vzdáleně připomíná postup uplatněný pro Čapí hnízdo. Firmy SPV Pelhřimov a Agro Plchov se za účelem získání dotací vydávaly za malé či střední podniky, i když do této kategorie nepatří.

Dvě dceřiné společnosti holdingu Agrofert, firmy SPV Pelhřimov a Agro Plchov, musí vrátit dotace, které byly určeny malým a středním podnikům. Celkem jde o částku zhruba 383 tisíc korun.

Soud kvůli stejné věci řeší ještě žaloby na firmy ZS Vilémov a Zeos Brnířov.

Informoval o tom server iROZHLAS.

Do února 2017 vlastnil Agrofert tehdejší premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Následně kvůli zákonu o střetu zájmů akcie Agrofertu vložil do tzv. svěřenských fondů.

Žalobu na uvedené firmy podal v únoru Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Peníze jim poskytl na podporu pojištění hospodářských plodin a zvířat.

Po prověrce v roce 2021 však fond zjistil, že některým dceřiným firmám Agrofertu vyplatil dotaci neoprávněně. Podle vedení fondu nesplňovaly statut malých a středních firem.

Společnost SPV Pelhřimov tak musí vrátit 375.124 korun, Agro Plchov pak 8470 korun.

Kvůli stejné záležitosti jsou vedena ještě tři soudní řízení, která se týkají jiných dvou firem Agrofertu.

Proti společnosti ZS Vilémov podal fond dvě žaloby. Jednu soud zamítl, druhé vyhověl jen částečně. V obou případech se fond odvolal.

Na ZEOS Brnířov mířila jedna žaloba, které také soud vyhověl jen částečně. I v tomto případě podá fond odvolání.

Server dále upozornil, že jelikož nechce Agrofert starší problematické dotace vrátit, nemá většina jeho firem nárok na nové. Žadatel nesmí mít nedoplatky vůči státu či konkrétním institucím, mezi které patří i Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.

Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká i v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích. (sfr)