ČOI zakázala na trhu nebezpečnou kempingovou svítilnu. Může člověka zabít. (Foto: ČOI)

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala na trhu nebezpečnou kempingovou svítilnu. Konkrétně jde o model SOLAR ZOOM CAMPING LAMP, číslo modelu YD-3589. U výrobku bylo zjištěno vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Česká obchodní inspekce nařídila okamžité stažení výrobku z trhu.

Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je nebezpečný výrobek – přenosná kempingová dobíjecí svítilna s LED světelnými zdroji opatřená vypínačem, síťovým a solárním dobíjením.

Obal výrobku tvoří kartonová krabička, na které je uvedena značka výrobce (název a adresa výrobce nejsou uvedeny), YD-3589, SOLAR ZOOM CAMPING LAMP, bezpečnostní informace a návod k použití výrobku v cizím jazyce, MADE IN CHINA a značka shody CE.

Na obalu je dále přilepen bílý štítek, na kterém je uvedeno: Návod: BATERKA, 2M, YD3589, Nevhodné pro děti do 3 let, Vyrobeno v Číně, Dovozce: INDO INTERNITY S.R.O., Libušská 319/126, Praha 4, 142 00, Czech Republic, čarový kód EAN 8 590042 102531, značka shody CE a označení E10253D3V72A1305.

„U výrobku bylo zjištěno vážné riziko úrazu elektrickým proudem až smrti uživatele tím, že se uživatel dotkne přístupné živé části výrobku v místě připojení napájecího přívodu bez krytu, která je při připojeném síťovém dobíjení pod napětím. Může utrpět úraz elektrickým proudem a může být i usmrcen,“ uvedla inspekce.

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření (dle ust. § 50 odst. 3 zákona č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh), kterým je zákaz dodávání uvedeného nebezpečného výrobku na trh.

Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate. (pel)