V areálu Aera Vodochody došlo k významné události - ke klíčovému milníku ve výrobě nového cvičného letounu L-39NG z české letecké dílny. (Foto: Aero Vodochody)

V areálu Aera Vodochody došlo k významné události – ke klíčovému milníku ve výrobě nového cvičného letounu L-39NG z české letecké dílny. K „leteckému oltáři“ se dostavily trup a křídlo prvního sériového kusu. Jejich propojení je totiž důležitým krokem k oživení „Engéčka“ a jeho záletu. Ten se očekává ještě do konce letošního roku.

„Spojení trupu s křídlem je tak v letectví významnou událostí, protože dokončením tohoto kroku dochází ve výrobě k přesunutí na finální montáž a následně letové zkoušky. Znamená to, že by se nám mohlo podařit provést zálet prvního sériově vyrobeného L-39NG ještě do konce roku 2022. Našim zaměstnancům velice děkuji za jejich obrovské úsilí a zákazníkům za důvěru,“ řekl Viktor Sotona, Prezident & CEO Aera Vodochody.

Montáž trupu letounu L-39NG probíhá odděleně od křídla. Následně se obě soustavy propojí a poté se letoun přesouvá na zalétávání. Správné propojení všech systému patří k těm nejdůležitějším úkonům ve výrobním cyklu.

Letoun v sobě nese mnoho instalací, zahrnující potrubí, táhla a celkem 8 500 metrů kabelů elektrického systému, zajišťujících všechny funkce systémů letounu jako jsou hydraulický, elektrický, řízení, palivový, vzduchový, pitot-statický kyslíkový, klimatizační a další, včetně ovládání podvozku a mechanizace křídla.

Právě při tzv. stykování se systémy v trupu a křídle vzájemně propojí. Stroj tak nejenže dostává podobu letounu, ale je i připraven k tomu, aby mohl vzlétnout.

Design křídla i trupu L-39NG jsou výsledkem posledního vývoje největšího leteckého výrobce v Česku. Pro zachování co nejlepších letových vlastností a šetření hmotnosti jsou náběžné hrany křídel, křidélka, vstupní vzduchový kanál motoru, hřbetní kryty, dvířka předního podvozku a mnoho dalších dílů letounu vyrobeny z lehkých kompozitových materiálů, což jim zároveň dodává velkou pevnost.

Křídla v sobě integrují nádrže, které spolu s trupovými nádržemi dohromady pojmou více než 1 400 litrů paliva.

(Foto: Aero Vodochody)

„Křídlo pro L-39NG jsme konstruovali v souladu s vysokými nároky na bezpečnost. Například náběžné hrany křídel jsou certifikovány pro případný střet s ptákem do rychlosti 650 km/h bez poškození, čímž je zajištěna dostatečná ochrana struktury a systémů křídla a tím i bezpečnost posádky letounu,“ zmínil Jaromír Lang, šéfkonstruktér letounu L-39NG společnost iAero Vodochody.

V letounu je instalováno více než 400 různých přístrojů, které buď samostatně nebo spolu s letounem procházely fázemi vývoje a schvalování pro použití v letovém provozu, případně certifikací.

Každý takový přístroj, který se do letounu montuje, má svůj vlastní certifikát, který dosvědčuje, že byl vyroben v souladu se schválenou dokumentací a prošel příslušnou kontrolou.

Letadlo pak má svoji letadlovou knihu, ke které jsou v tzv. “brašně“ přiloženy všechny certifikáty přístrojů instalovaných v daném letadle. Pokud se přístroj vymění, mění se i příslušný certifikát v „brašně“.

Při prodeji letounu zákazníkovi se pak s letounem a další dokumentací předává i jeho letadlová kniha, včetně „brašny“.

Kapacita výroby letounu L-39NG postupně narůstá.

„V příštím roce by mělo být v Aeru vyrobeno 10 letadel, postupem času by se toto číslo mohlo zvyšovat až na 24 vyrobených kusů ročně. Aero má nyní objednávky na 34 kusů letounů L-39NG a zaplněnou výrobní kapacitu až do roku 2025,“ dodal Filip Kulštrunk, viceprezident pro Obchod a Marketing společnosti Aero Vodochody.

Zatím posledním zákazníkem se stal český státní podnik LOM Praha, který bude v Centru leteckého výcviku v Pardubicích provozovat minimálně čtyři letouny.

L-39NG je přímým nástupcem L-39C, díky kterému byly vycvičeny tisíce profesionálních pilotů. Tento proudový letoun je schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. L-39NG využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení.

Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně připravovaného zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku.


AERO Vodochody AEROSPACE a.s. se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení́ civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě.

V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny.

Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.