Slovinsko rozhodne o výstavbě druhého bloku jaderné elektrárny Krško v referendu. (Ilustrační foto: GEN Energija)

Slovinsko rozhodne o výstavbě druhého bloku jaderné elektrárny Krško v referendu. Zatímco Slovinsko tak hodlá zvýšit svou jadernou kapacitu a zájem se na projektu podílet má i Chorvatsko, ekologičtí aktivisté jsou proti. Po vypuknutí energetické krize se jaderná energie začíná dostávat více do popředí. 

Slovinská vláda zvažuje uspořádání národního hlasování o projektu výstavby druhého reaktoru v jaderné elektrárně Krsko (JE), uvedl premiér Robert Golob.

Lidé podle něj musí dostat příležitost rozhodnout o druhém reaktoru, jakmile odborníci přijdou s technickým řešením a získají všechna potřebná povolení.

Do pěti let se podle něj bude muset konat referendum o tom, zda postavit další jadernou elektrárnu.

„Jaderná elektrárna Krško je synonymem pro stabilní, spolehlivou a bezpečnou jadernou elektrárnu. Pokud bude v Evropě více takových zařízení, energetická situace v Evropě by byla také mnohem lepší,“ řekl Golob při návštěvě elektrárny.

V červenci 2021 vydalo slovinské ministerstvo infrastruktury energetické povolení pro stavbu druhého reaktorového bloku v Kršku, ale rozhodnutí vyvolalo palbu v sousedním Rakousku, jehož ústava zakazuje používání jaderného štěpení při dodávkách energie.

Rozhodnutí o výstavbě nového bloku chce slovinská vláda učinit nejpozději v roce 2027. Mezi potenciální dodavatele patří americký Westinghouse, francouzská EDF a korejská KHNP.

Podle odhadů provozovatele by nový blok mohl vyrobit 8 TWh elektřiny ročně. Navíc by se odpadní teplo mohlo využít v systému dálkového vytápění.

JE Krsko, která se nachází ve Slovinsku poblíž hranic s Chorvatskem, vyrábí přibližně 40 procent slovinské elektřiny. Elektrárna se nachází asi 100 kilometrů od Rakouska a provozuje tlakovodní lehkovodní reaktor Westinghouse s tepelným výkonem 2 000 MW.

Provozovatelskou společnost Nuklearna elektrarna Krsko (NEK) spoluvlastní společnost Gen-Energija a chorvatská energetická společnost Hrvatska Elektroprivreda (HEP). (pel)