Banky v Rusku přišly kvůli válce v Ukrajině o 1,5 bilionu rublů. (Ilustrační foto: Centrální banka Ruska).

Banky v Rusku přišly kvůli válce na Ukrajině za první polovinu letošního roku celkem o 1,5 bilionu rublů, což je v přepočtu 25,5 miliardy dolarů (cca 644 miliardy Kč). Informoval o tom představitel ruské centrální banky Maxim Ljubomudrov. Vyčíslená ztráta je podle něho na přijatelné úrovni. S tím, že ruská vláda má údajně připravené plány na podporu ruských bank během krize.

Ljubomudrov v centrální bance působí jako šéf regulačního oddělení, které dohlíží na největší banky v zemi. Potvrdil tak fakticky informaci, se kterou už začátkem září přišel první místopředseda centrální banky Dmitrij Tulin.

„Ztrátové banky ztratily 1,9 bilionu rublů a ziskové banky vydělaly 400 miliard rublů. Takže algebraicky dostáváme celkovou ztrátu 1,5 bilionu rublů,“ prohlásil Tulin v rozhovoru pro server RBC.

Jedná se o první ztrátu ruského bankovního sektoru za posledních sedm let.

Uvedené ztráty jsou důsledkem západních sankcí vůči Rusku za jeho vojenskou invazi na Ukrajině. Velké ruské banky byly vyřazeny z mezinárodního platebního systému Swift. Aby co nejvíce oslabily ruskou finanční sílu, tak se USA a Evropská unie dohodly i na zmrazení ruských devizových rezerv.

Ruská centrální banka přestala po začátku války na Ukrajině zveřejňovat údaje z bankovního sektoru a bankám dokonce zakázala zveřejňovat pravidelné zprávy o zisku. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Čistý zisk bank v ČR se v 1. pololetí zvýšil o 23,6 miliardy. Vyšplhal se na téměř 55 miliard