Ceny výrobců v průmyslu a v zemědělství v srpnu dále rostly. V zemědělství o 38 %. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Ceny výrobců v průmyslu a v zemědělství v srpnu dále meziročně rostly. V zemědělství vzrostly o více než 38 %. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se zvýšily o 54,3 procenta. Meziročně se ceny všech výrobců zvyšují nepřetržitě skoro od začátku loňského roku.

Nejvíce v srpnu rostly ceny v zemědělství, a to meziročně o 38,3 procenta. Ceny průmyslových výrobců byly o 25,2 procenta vyšší než před rokem, stavební práce zdražily o 13,4 procenta.

Ceny tržních služeb stouply proti loňskému srpnu o 6,5 procenta.

V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských a průmyslových výrobců v srpnu klesly, a to o 2,3 procenta, respektive o 0,1 procenta.

Ceny v průmyslu klesly v meziměsíčním srovnání poprvé po sedmi měsících. Stavební práce naopak proti červenci zdražily o 1,3 procenta a služby pro firmy o 0,8 procenta.

V zemědělství rostly ceny v srpnu zejména v rostlinné výrobě. Proti loňsku byly vyšší o 47,4 procenta. Obiloviny meziročně zdražily o 58,3 procenta, olejniny o téměř 43 procent a ovoce o dvě pětiny.

V živočišné výrobě byly ceny meziročně vyšší o 28 procent. Ceny vajec a mléka stouply o více než 30 procent. U skotu, drůbeže a jatečných prasat se ceny oproti loňskému srpnu zvýšily zhruba o čtvrtinu.

V průmyslu meziročně zdražily zejména energie, jejichž cena vzrostla o 53,3 procenta. Bez započtení energií stouply ceny v průmyslu o 16,4 procenta.

Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se zvýšily o 54,3 procenta, chemických látek a výrobků o 38,9 procenta.

Potravinářské výrobky, nápoje a tabák zdražily o 22,6 procenta. Ceny stavebních prací se v srpnu podle odhadu ČSÚ meziročně zvýšily o 13,4 procenta.

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví za rok zdražily zhruba o 19 procent. (sfr)