Úrokové sazby vzrostly v srpnu 2022 na 5,76 procenta. (Ilustrační foto)

Úrokové sazby u hypoték vzrostly v srpnu 2022 na 5,76 procenta. Jsou tak nejvyšší za posledních 12 let. Objem poskytnutých hypoték v srpnu oproti předešlému měsíci dále poklesl, meziroční propad tak zesílil na více než tři čtvrtiny. 

Ukázaly to statistiky České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor, které zachycují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry.

Banky a stavební spořitelny dle srpnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 10 mld. Kč, což je o 1,8 mld. Kč méně než v červenci.

Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak dosáhl 15 %, a to po více než třetinovém propadu v červenci. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad ze 73 % v červenci na 78 %.

Za celý letošní rok, tj. od ledna do srpna, propadla aktivita na hypotečním trhu více než o polovinu.

„Meziroční pokles hypotečního trhu o 78 % vypadá na první pohled dramaticky, ale ve skutečnosti příliš překvapivý není. Porovnáváme ho totiž s rekordním rokem 2021, kdy byly v srpnu sazby na úrovni 2,3 %, nyní jsme na 5,8 %. Do konce letošního roku tedy očekáváme, že se meziroční poklesy objemu prodaných hypoték budou pohybovat na podobných hodnotách,“ řekl Ondřej Šuchman, manažer hypoték MPSS, člena Skupiny KB.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v srpnu klesl o 1,6 mld. Kč, a to z červencových 9,8 mld. Kč na 8,2 mld. Kč. S přihlédnutím k delší časové řadě obdobné statistiky ČNB jde o nejslabší objem od začátku roku 2016.

Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v srpnu 1,8 mld. Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o 15 % na 2813, přitom průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině letošního roku činil 6 tisíc, loni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Za první polovinu letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 44 %.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu vzrostla na 5,76 % z 5,42 %. Průměrná hypoteční sazba se tak dostala na nejvyšší úroveň od začátku roku 2010.

„Úrokové sazby u hypoték už pravděpodobně narazily na svůj strop. Očekáváme, že v dalších měsících budou sazby stabilní, nebo budou jen velmi mírně klesat. Vzhledem k vývoji sazeb rychle klesá počet lidí, kteří si mohou dovolit financovat své nové bydlení. Nelze ale opomenout ani vysoké ceny nemovitostí,“ řekl Michal Noha, ředitel produktového managementu Raiffeisen stavební spořitelny.

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá a v srpnu se pohybovala nepatrně pod úrovní 3 mil. Kč, kde byla naposledy v závěru roku 2020.

S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. V listopadu minulého roku byla průměrná výše hypotéky nejvyšší a činila 3,46 mil. Kč. (pel)