Rusko a Ukrajina uzavřely dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí. (Ilustrační foto)

Rusko a Ukrajina podepsaly v Istanbulu dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Dohoda má odblokovat asi 22 milionů tun obilí, které bylo na Ukrajině uvězněno námořní ruskou blokádou od začátku války. Průlom byl zprostředkovaný v Istanbulu s pomocí Turecka a OSN.

Ukrajina a Rusko dodávají asi třetinu celosvětově obchodovaného obilí a dalších zemědělských produktů včetně slunečnicových semen. Většina exportu potravin z regionu je dodávána přes Černé moře, které Ukrajinci těžce zaminovali, protože se obávali námořního útoku ruské flotily.

Vládní ministři Ruska a Ukrajiny podepsali dohodu odděleně, pečlivě se vyhýbali sezení u jednoho stolu a potřásání rukou.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres a turecký prezident Tayyip Erdogan řekli, že pakt pomůže zmírnit globální potravinovou krizi.

Gutteres krok označil za „maják naděje“.

Jedna ze dvou dohod má zaručit bezpečný průjezd obchodních lodí z ukrajinského přístavu Oděsa a dalších dvou přístavů, které jsou v současnosti odříznuty ruskou námořní blokádou.

Souběžná dohoda má usnadnit vývoz ruského obilí a hnojiv.

Plnou kontrolu nad přístavy Oděsa, Čornomorsk a Južne si zachová ukrajinská strana. V přístavech nemají být jiné lodi než plavidla určená pro přepravu zemědělských výrobků a potravin. (pel)