Odbory si na ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) nevymohly navýšení platů o inflaci. (Ilustrační foto: ČMKOS)

Odbory si na ministrovi práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) nevymohly navýšení platů o inflaci. Od září si tak polepší pouze zaměstnanci s nejnižšími příjmy. Ostatní pracovníci státního sektoru si na přilepšení musí zatím počkat. Ve hře je i stávka, pokud vláda s odbory nenajde shodu. 

Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka budou odbory hledat cesty, jak lídry vládních koaličních stran přesvědčit, aby změnili názor.

Jurečka rozhodnutí zdůvodnil tím, že kabinet kvůli stavu rozpočtu prostor pro letošní přidání nevidí, je ale připraven navýšit platové tarify od ledna o 5 procent.

Odbory požadovaly kvůli vysoké inflaci pro pracovníky veřejných služeb a správy přidání buď od srpna, nebo od září.

Pro lidi se zmrazeným platem požadovaly navíc 10 procent a pro učitele a zdravotníky pevnou částku 700 až 1 tisíc korun.

Pro všechny pak chtěly vyjednat další zvýšení od ledna.

Výdělek se pro letošní rok zmrazil úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogickým pracovníkům ve školství a dalším profesím.

Od září by se jim tarify měly podle dřívější dohody zvednout o 10 procent. Podle Jurečky jde asi o 305 tisíc zaměstnanců. Navýšení spolkne ze státního rozpočtu ČR do konce roku 2,2 miliardy korun.

Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se od letošního ledna navýšil základ platu neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o 2 procenta, zdravotníci o 6 procent. Plat by jim měl znovu růst od ledna.

Bezpečnostním sborům by se měl základ od ledna podle dřívější dohody upravit o 10 procent. Pracovníci úřadů práce či sociální správy by měli letos dostat mimořádné odměny. (pel)