Paliva v Česku mírně zlevnila: Cena benzínu v úvodu letních prázdnin klesla o 2 haléře. (Ilustrační foto)

Ceny pohonných hmot v úvodu letních prázdnin v Česku mírně klesly. Během prvního prázdninového týdne zlevnily benzín i nafta. Litr benzinu Natural 95 se ve středu prodával u čerpacích stanic v průměru za 47,91 Kč, když před týdnem byl o dva haléře dražší. Nafta v průměru zlevnila o 14 haléřů, litr dieselu nyní stojí průměrně 48,13 koruny.

Vyplynulo to z údajů společnosti CCS.

Benzin začal o jednotky haléřů zlevňovat na konci června. Cena nafty se mírně snižuje až od začátku července.

Před rokem v tuto dobu byly pohonné hmoty v Česku podstatně levnější. Benzin nyní stojí skoro o 15 korun více, litr nafty byl v průměru levnější o 17 korun.

Nejlevnější paliva nyní (tj. začátek července 2022) tankují řidiči v Karlovarském kraji, kde litr benzinu stojí v průměru 47,43 Kč a nafta 47,65 koruny.

Nejdražší paliva jsou v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 48,40 Kč. Nafta se Praze tankuje průměrně za 48,69 Kč za litr.

Ceny paliv letos prudce vzrostly na přelomu února a března po začátku ruské invaze na Ukrajině. Ještě 23. února stál litr benzinu průměrně zhruba 37,40 koruny a nafty asi 36,40 Kč.

Během dvou týdnů po začátku ruské invaze na Ukrajinu však cena benzinu vzrostla skoro na 47,30 Kč/l a cena nafty téměř na 49,60 Kč/l.

Vláda v reakci na prudké zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. (sfr)