Ceny pohonných hmot v Česku přestaly růst. Benzín zdražil jen mírně o 10 haléřů. (Ilustrační foto)

Ceny pohonných hmot v Česku přestaly růst. Benzín zdražil jen mírně o 10 haléřů. Ceny pohonných hmot se však stále drží vysoko. Litr nafty stál stejně jako o týden dříve: 48,17 koruny. Benzin zdražil o 10 haléřů na 47,92 koruny. Vzhledem k vysoké poptávce během letních měsíců a nedostatečné kapacitě produkce ropy se nedá předpokládat, že by ceny v blízké době podstatně klesly.

Průměrná ceny nafty se už tři týdny drží na stejné úrovni. V Praze však průměrná cena vzrostla oproti předchozímu týdnu téměř o 20 haléřů.

Na konci minulého týdne zaplatili řidiči v hlavním městě průměrně 48,68 koruny za litr.

Pod hranicí 48 korun za litr se nafta pohybuje ve čtyřech krajích – Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém a Ústeckém, kde je cena úplně nejnižší.

Benzin je nejdražší v Praze, kde nyní vyjde průměrně na 48,48 koruny.

Nejlevnější je benzín v Královéhradeckém kraji, kde stojí litr benzinu téměř o korunu méně.

Vláda ČR ve snaze tlačit na snížení cen pohonných hmot zrušila povinnosti přimíchávání biosložek do benzinu a nafty. Je to součástí novely zákona, která je účinná od 1. července.

Zároveň se v ČR pro firemní vozidla, autobusy a nákladní auta do 12 tun zrušila povinnost platit silniční daň. Pro nákladní vozidla nad 12 tun se snižuje na nejnižší možnou hodnotu. Snížení daní se projeví i pro služební nízkoemisní auta.

Soukromá auta silniční daň platit nemusí.

Od 1. června do 30. září 2022 se v ČR také dočasně snížila sazba spotřební daně z benzinu i nafty o 1,50 koruny na litr. Po započtení DPH měla podle plánu ministerstva financí konečná cena pro řidiče na čerpacích stanicích klesnout až o 1,80 koruny na litr. K tomu však nedošlo. (sfr)