Evropská komise doporučila kandidaturu Ukrajiny na členství do Evropské unie. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Evropská komise doporučila kandidaturu Ukrajiny na členství do Evropské unie. Ukrajina však musí nejdříve provést nezbytné reformy. Informovala o tom předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Zdůraznila, že země musí provést mnoho nezbytných reforem, s nimiž je spojen přijímací proces do EU.

Ukrajina by se měla zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či boje s korupcí, zdůraznila Leyenová.

Evropská komise podpořila také kandidaturu Moldavska. Naproti tomu Gruzie musí s reformami přijít ještě před oficiálním potvrzením kandidatury.

Všechny tři země požádaly o členství krátce po únorovém začátku ruské invaze na Ukrajinu. Rozhodující slovo v udělení kandidátského statusu bude mít příští týden summit lídrů členských zemí.

„Ukrajina jasně ukázala své úsilí a své přesvědčení naplňovat evropské hodnoty a standardy,“ deklarovala von der Leyenová.

S tím, že EU obdivuje především sílu, s níž Ukrajinci bojují za svobodu proti ruské agresi, podotkla šéfka komise.

Kyjev podle ní pokročil i v řadě dalších otázek. Má však před sebou ještě mnoho reforem, které jsou nutné pro úspěšný průběh složitého přijímacího procesu. Ten může podle odhadů trvat více než deset let.

Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či boje s korupcí, řekla šéfka komise.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil krok komise za historické rozhodnutí.

Komise své kladné stanovisko zveřejnila den poté, co při návštěvě Kyjeva podpořili ukrajinskou kandidaturu francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz kteří dosud dávali najevo pochybnosti. Podle diplomatů je pravděpodobné, že kandidaturu s podmínkami na summitu podpoří i další dosud skeptické země jako Nizozemsko či Dánsko.

Česko podporuje udělení statusu i Moldavsku a Gruzii

Ministr zahraničí ČR Jan Lipavský (Piráti) očekává, že Evropská rada příští týden jednoznačně potvrdí Ukrajině status kandidáta vstupu do Evropské unie.

Česko podporuje udělení statusu i Moldavsku a Gruzii.

„Není pochyb o tom, že Ukrajina patří do našeho hodnotového prostoru včetně členství v unii. Široká podpora Ukrajiny je naší zahraničněpolitickou i mojí osobní prioritou. Očekáváme, že Evropská rada v příštím týdnu jednoznačně potvrdí kandidátský status pro Ukrajinu,“ uvedl Lipavský. (sfr)