Ekospol: Praha stále dominuje stavbě bytových domů, v regionech převažují rodinné domy. (Ilustrační foto)

Praha stále dominuje výstavbě bytových domů, v regionech převažují rodinné domy. Poukázal na to ve svém komentáři Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva firmy EKOSPOL. Hlavní město Praha podle Korce už dávno přišlo o svou dlouhá léta neotřesitelnou pozici na čele bytové výstavby. Více bytů se už několik let staví ve Středočeském kraji, který tím kompenzuje nedostatečnou nabídku na pražském trhu.

„Jedno zásadní prvenství však Praze i nadále patří. S přehledem nejvíce se v ní staví byty v rámci větších bytových domů. Naopak ve všech ostatních krajích dominují bytové výstavbě rodinné domy,“ zdůraznil Korec.

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se během prvních čtyř měsíců letošního roku v celém Česku začalo v rámci zcela nové výstavy stavět celkem 12 226 nových bytů. Z toho 7574 připadá na rodinné domy a 4458 vyrůstá v rámci bytového domu. Zbylé byty rostou v nebytových budovách.

Zásadní podíl na výstavbě bytových domů má Praha, kde firmy od začátku roku do konce dubna zahájily stavbu bytových domů s celkem 1988 byty. Jen 263 nových bytů v hlavním městě začalo vznikat v rodinných domech.

Vyrovnaný podíl je už jen v Plzeňském kraji (453 zahájených bytů v rodinných domech a 424 zahájených bytů v bytových domech), kde je v posledních letech aktivní hned několik developerů původně působících pouze v Praze.

V ostatních krajích je poměr opačný. Vůbec nejvíce nových bytů v rodinných domech se letos začalo stavět ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ eviduje 1852. Dalších 598 nových bytů pak začaly firmy ve středních Čechách stavět v bytových domech. Pouhých osm nových bytů v malém bytovém domě letos začalo vznikat shodně v Jihočeském a Královéhradeckém kraj.

Převaha bytových domů v Praze má podle Korce jednoduché vysvětlení.

„Mohou za to hlavně nedostatek stavebních ploch a velmi drahé pozemky. Právě vysoká cena se lépe rozloží u domu s více byty, takže kupující nemusí platit plnou cenu pozemku, ale jen poměrnou část.“

„Naopak menší obce často preferují výstavbu rodinných domů, někde dokonce nové obyvatele lákají cenově zvýhodněnými stavebními pozemky. Naopak získat pozemek pro výstavbu rodinného domu v Praze je kvůli minimální nabídce velmi složité a hlavně drahé.“

„Je tak jasné, že Praha bude výstavbě bytových domů dominovat i v budoucnu. Do okolních obcí i vzdálenějších regionů pak budou i nadále odcházet ti, kteří preferují bydlení v rodinném domě,“ podotkl Korec. (sfr)


Zahájené nové byty v jednotlivých krajích

Kraj Rodinné domy Bytové domy
Praha 263 1988
Středočeský 1852 598
Jihočeský 582 8
Plzeňský 453 424
Karlovarský 123 101
Ústecký 453 14
Liberecký 269 30
Královéhradecký 348 8
Pardubický 398 258
Vysočina 393 100
Jihomoravský 1017 625
Olomoucký 364 85
Zlínský 358 60
Moravskoslezský 700 159

Leden – duben 2022; Zdroj: ČSÚ