Fiat Chrysler přiznal vinu v dieselové aféře. Za podvody v USA zaplatí zhruba 6,9 miliardy korun. (Ilustrační foto

Automobilka Fiat Chrysler přiznala vinu v dieselové aféře. Za podvody v USA zaplatí v přepočtu zhruba 6,9 miliardy korun. Americká část automobilky Fiat Chrysler po mnohaletém vyšetřování přiznala, že v USA podváděla při měření výfukových plynů.

Firma, která je nyní součástí skupiny Stellantis, souhlasila, že za podvody zaplatí 300 milionů dolarů, tedy v přepočtu 6,9 miliardy korun.

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo skupinu z klamání úřadů a spotřebitelů tím, že uváděla nepravdivá nebo zavádějící prohlášení o systémech kontroly emisí u více než 100 tisíc vozidel značek Jeep a Ram.

Lhala také emisích a spotřebě paliva a o jejich souladu s americkými emisními normami.

Kauza následovala po skandálu dieselgate, který spustil německý výrobce vozů Volkswagen. Ten v roce 2015 přiznal, že celkem jedenáct milionů svých naftových vozů vybavil softwarem schopným zkreslit výsledky emisních testů.

Americká větev automobilky Fiat Chrysler souhlasila se zaplacením trestní pokuty ve výši 96 milionů dolarů a s uhrazením 204 milionů dolarů ze zisku vytvořeného tímto podvodem.

Společnost se už začátkem roku 2019 dohodla, že v tomto případě zaplatí americkým úřadům až 515 milionů dolarů. Zavázala se také stáhnout dotčená auta z trhu, a uvést je do stavu, který odpovídá normám. (sfr)