Dm drogerie markt nabízí více než 700 bezlepkových výrobků pro celiaky. (Foto: dm drogerie markt)

Onemocnění jménem celiakie se vyznačuje nesnášenlivostí lepku neboli glutenu. Ten se běžně vyskytuje v obilovinách, které tvoří podstatnou část našeho jídelníčku. V roce 2019 ÚZIS evidoval 25 379 registrovaných celiaků, bezlepkový styl života však celá řada lidí v ČR praktikuje dobrovolně. Na pultech obchodů tak dnes lze nalézt čím dál bohatší nabídku chutných produktů vhodných pro ty, kterým lepek nedělá dobře. V portfoliu dm drogerie markt jich zákazníci najdou více než 700.

Společnost dm se tak se svojí pestrou nabídkou bezlepkových produktů řadí na první příčky prodejců s tímto druhem sortimentu v České republice.

„K nejoblíbenějším produktům bezlepkového sortimentu patří především výrobky naší privátní značky dmBio. Mezi zákazníky se velké oblibě těší zejména rýžový nebo sójový nápoj a rajčatová passata. Bezlepkové výrobky nabízí také značka babylove. Zde se jedná zejména o výživu pro děti,“ uvedl Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Nabídka obsahuje také bezlepkové alternativy k potravinám, které běžně obsahují obilnou složku, například k müsli, krekrům, těstovinám či směsím na pečení moučníků a chleba.

U svých produktů přitom dm dbá nejen na vhodné složení a příznivou cenu, ale také vynikající chuť.

Symbol přeškrtnutého klasu

Produkty bez obsahu lepku jsou v dm pro snadnou identifikaci označeny nápisem „glutenfrei“ či pečetí se symbolem přeškrtnutého klasu. Tato známka je platná ve všech státech Evropské unie.

„Aby však byly výrobky bez lepku pro naše zákazníky ještě dostupnější a lehce rozeznatelné, nesou jejich cenovky na regálech dm zřetelný nápis BEZ LEPKU,“ upřesnil Peroutka a dodal, že řádně označené jsou také produkty v online shopu dm.cz.

Celiakie je zákeřné autoimunitní onemocnění, jehož typickými příznaky jsou průjem, plynatost, křeče v břiše, pokles hmotnosti a také únava. Nemoc se může objevit kdykoliv během života, a to bez ohledu na dosavadní zdraví jedince či jeho životní styl.

Celiakie není léčitelná, poctivým dodržováním bezlepkové diety, což je díky bohaté nabídce snazší než kdy dřív, však lze její projevy úspěšně minimalizovat. (pel)