SOR Libchavy dodá 43 městských CNG autobusů pro společnost Transdev do Trenčína. (Ilustrační foto)

SOR dodá 43 městských CNG autobusů pro společnost Transdev do Trenčína. Společnost SOR Libchavy uspěla v interním výběru společnosti Transdev na dodávku nových autobusů pro městskou hromadnou dopravu ve slovenském Trenčíně. Výrobce z východních Čech dodá do devátého největšího slovenského města (s cca 56 000 obyvateli) celkem 43 autobusů, z toho 5 kloubových.

Pro SOR jde v krátké době o druhý velký úspěch u Transdevu na Slovensku, neboť v závěru loňského roku 2021 předal 80 nových autobusů pro město Nitra. Právě dosavadní dobré zkušenosti s provozem městských autobusů v Nitře a u dalších dopravců ze skupiny Transdev v České republice vedly nakonec k rozhodnutí vsadit i v Trenčíně na autobusy z Libchav.

„Naše společnost má dlouhodobé zkušenosti s provozem linkových i městských autobusů SOR jak na naftový, elektrický, ale i plynový (CNG) pohon. V současné době dokonce dlouhodobě testujeme na Ostravsku i zcela nový linkový autobus řady ICN. Nedávné zařazení velké flotily nových autobusů do provozu v Nitře se obešlo bez větších komplikací.“

„Také v případě zakázky pro Trenčín jsme se proto rozhodli, že vsadíme na osvědčenou techniku, abychom byli schopni v poměrně krátkém čase zajistit budoucí provoz,“ uvedl Radim Novák, jednatel společnosti Transdev pro ČR a SR.

Na základě požadavku města Trenčín budou všechny autobusy řešeny jako nízkoemisní s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG). Zakázka v hodnotě zhruba 12 mil. € (cca 300 mil. Kč) zahrnuje dodání 38 autobusů SOR NSG 12 a 5 kloubových vozů SOR NSG 18.

Autobusy mají být předány do města do konce srpna 2022, neboť od 1. 9. 2022 přebírá Transdev provoz místní MHD, a to na dobu 10 let.

Autobusy budou vyhotoveny v červeno-bílém provedení respektující barvy města, logo města Trenčína se objeví i na potazích sedadel v interiéru. Plnění autobusů zemním plynem bude realizováno na nově vybudované stanici na CNG, jejíž výstavbu zajišťuje Transdev ve spolupráci s městem. Vozidla s moderním designem a výbavou odpovídající aktuálním trendům (klimatizace salónu cestujících, USB nabíječky, informační systém atp.) mají dopomoci nalákat cestující zpět do MHD.

„Jsme velice rádi a moc si  vážíme toho, že společnost Transdev opětovně vložila důvěru v naší společnost a budeme mít tedy příležitost se  podílet na  změně v kvalitě cestování v trenčínské MHD. Je nám ctí, že tato změna bude opět spojována právě se značkou SOR. Po Nitře tak naše městské autobusy většinově zajistí dopravní obslužnost  v dalším slovenském krajském městě,“ zdůraznil Filip Murgaš,  jednatel společnosti SOR Libchavy.

Firma SOR Libchavy byla založena v roce 1991 skupinou devíti společníků, která v roce 1993 vstoupila na trh s prvním novým autobusem délkové kategorie 7,5 m. Dnes je společnost součástí významného průmyslového uskupení skupiny EP Idustries (www.epdustries.cz).

Ročně firma vyrobí okolo 600 autobusů, které kromě České republiky a Slovenska exportuje také na další trhy, zejména do Německa, Rumunska a Polska. Její autobusy však nalezneme také v Estonsku, Bulharsku, Srbsku či v Dánsku. Zajímavostí je provoz autobusů značky SOR na Faerských ostrovech.

Od roku 2008 nabízí společnost také trolejbusy a od roku 2010 doplnily nabídku rovněž elektrobusy. Největším provozovatelem autobusů značky SOR je Dopravní podnik hlavního města Prahy, v jehož flotile jezdí více než 1 100 autobusů. (sfr)