Automobilka Škoda Auto kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaví veškeré aktivity v Rusku. (Ilustrační foto)

Automobilka Škoda Auto kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaví veškeré aktivity v Rusku. Přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu, zastaví i export vozů do země. Stejný postup zvolil i mateřský koncern německý Volkswagen.

„Pozastavením obchodních aktivit v Rusku reaguje představenstvo koncernu Volkswagen na celkovou situaci, která se vyznačuje značnou nejistotou a rozvratem,“ uvedla mluvčí Škoda Auto Simona Havlíková.

Ruský trh byl v roce 2021 pro Škodu druhým největším trhem. Škoda Auto zde prodala více než 90 tisíc vozů.

„Koncern Volkswagen přijal zprávy o válce na Ukrajině s velkými obavami a zděšením. Nadále doufáme v rychlé zastavení vojenských akcí a v návrat k diplomacii,“ uvedla Škoda Auto

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohoto týdne kvůli ruské invazi na Ukrajinu omezit výrobu. Potýká se s kritickým nedostatkem dodávek dílů od několika lokálních dodavatelů z Ukrajiny, což má dopad na některé modely. Škoda musela omezit například výrobu elektrického SUV Enyaq iV.

Podle vyjádření odborů automobilky má Škoda na Ukrajině 13 výrobců dílů do aut. Chybí jí například komponenty pro kabelové svazky nebo spínací moduly.

V první fázi se výpadek dodávek dotkne elektrického SUV Enyaq iV, jehož výroba byla dočasně pozastavena. Další omezení lze kvůli situaci na Ukrajině postupně očekávat i u dalších modelů. (KrB)