Polsko se rozhodlo z USA nakoupit 250 tanků Abrams.

Polsko nakoupí z USA celkem 250 tanků Abrams. Informoval o tom polský ministr obrany Mariuszs Blaszczak. Má jít o poslední, nejmodernější verzi tanku. Prodej už byl schválen americkou stranou. Jedná se o jeden z největších polských nákupů zbraní.

Na transakci upozornil server Novinky.

„Velmi důležitá zpráva po bezpečnost Polska. Ministerstvo zahraničí (USA) schválilo prodej 250 tanků Abrams nejnovější verze M1A2 SEPv3,“ uvedl polský ministr obrany Mariuszs Blaszczak.

„Je to neobvykle důležité posílení našich obranných sil a jeden z největších zbrojních kontraktů v historii Polska,“ upřesnil.

Cenu kontraktu však neuvedl. Podle odhadů by cena jednoho tanku včetně vybavení a výzrboje mohla dosáhnout až deset milionů dolarů.

Zájem koupit 250 tanků Abrams oznámil místopředseda polské vlády Jaroslaw Kaczyňski již v loňském roce. Nové tanky dostane 18. mechanizovaná divize.

Nákup nebude financován z rozpočtu ministerstva obrany. Vyčleněno na něj má být 23 miliard zlotých (124 miliard korun).

Blaszczak již dříve uvedl, že si Polsko chce objednat ty nejmodernější zbraně, „tanky v nejlépe vybavené verzi, tanky, které jsou prověřeny v boji, a tanky, které jsou zkonstruovány, tak aby mohly čelit nejmodernějším ruským tankům T-14 Armata“.

První „Abramsy“ měly původně dorazit do Polska už v letošním roce. Zbrojařská firma General Dynamics však upřesnila, že budou dodány až v příštím roce.

Nové americké tanky by Polsku umožnily vyřadit z výzbroje armády zbylou techniku sovětského původu a nahradit ji novou v rámci standardů NATO.

Abramsy mají nahradit ve výzbroji polské armády zbylé sovětské tanky T-72 a jejich domácí modernizovanou verzi PT-91 Twardy.

Polsko již loni v červenci oznámilo, že podstatně posílí armádu, která má nyní 113 tisíc vojáků a 32 tisíc příslušníků teritoriální obrany.

Obě síly by dohromady měly mít podle nových plánů celkem 300 tisíc příslušníků.

Polsko také výrazně zbrojí, když v letošním roce má získat dvě baterie amerických antiraket MIM-104 Patriot PAC-3.

Objednalo si také 24 tureckých útočných dronů Bayraktatr TB2. Už dříve si Polsko objednalo 32 nejmodernějších amerických bojových letadel páté generace F-35A s opcí na dalších 16 kusů.

Již nyní mj. disponuje 48 stíhačkami F-16 C/D Block 52 vyzbrojených 40 střelami s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. (sfr)