Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států požaduje, aby nejbohatší platili vyšší daně. (Ilustrační foto)

Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států požaduje, aby nejbohatší platili vyšší daně. Tzv. vlastenečtí milionáři, jak si sami říkají, výzvu „Nechte nás platit vyšší daně“ představili politikům a podnikatelům na Světovém ekonomickém fóru (WEF). Tvrdí, že extrémně bohatí nejsou v současnosti nuceni platit svůj podíl na celosvětové obnově hospodářství po pandemii.

„Jako milionáři víme, že současný daňový systém není spravedlivý. Většina z nás může říct, že zatímco svět prošel v posledních dvou letech obrovským utrpením, my jsme ve skutečnosti viděli v době pandemie, jak náš majetek roste – přesto jen několik z nás, pokud vůbec někdo, může upřímně říct, že platíme svůj spravedlivý podíl na daních,“ napsali se v otevřeném dopise zveřejněném na webu intaxwetrust.org.

Jak ukázala zpráva o globální nerovnosti, kterou na začátku zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu vydává britská neziskovka Oxfam, majetek 10 nejbohatších lidí světa se od vypuknutí pandemie covidu-19 v březnu 2020 více než zdvojnásobil.

Více lidí ale žije v chudobě. Každé 4 vteřiny zemře člověk kvůli sociálním nerovnostem.

Globální ekonomika kvůli pandemii čelila nejhorší recesi od 2. světové války. Více než 130 zemí loni uzavřelo dohodu, podle které budou velké společnosti platit celosvětově minimální sazbu daně 15 procent, což má ztížit možnost vyhýbat se zdanění. Vlastenečtí milionáři jsou ale přesvědčeni, že bohatí musí přispívat více.

Mluvčí WEF uvedl, že placení spravedlivého podílu na daních je jedním z principů fóra. Za dobrý model pro zavedení ve světě považuje daň z majetku, jaká je ve Švýcarsku, kde WEF sídlí.

Podle studie, kterou uskutečnili vlastenečtí milionáři spolu s Oxfamem a dalšími neziskovými organizacemi, by progresivní daň z majetku začínající na dvou procentech u těch s majetkem přes 5 milionů USD a končící na pěti procentech pro miliardáře, mohla přinést 2,52 bilionu USD (54,2 bilionu korun).

To by stačilo na to, aby se 2,3 miliardy lidí na světě vymanilo z chudoby, a pro zajištění zdravotní péče a sociálního zabezpečení pro osoby v zemích s nižšími příjmy. (pel)

Majetek 10 nejbohatších lidí se od vypuknutí pandemie zdvojnásobil. Více lidí ale žije v chudobě

Macronova Francie stupňuje tlak na zavedení 15% korporátní daně. Chce shodu do března