V roce 2021 se do Česka dostalo nelegálně více než 11 tisíc cizinců. (Ilustrační foto)

Nelegální migrace do Česka razantně vzrostla. Loni do země vniklo více než 11 tisíc cizinců, což je o více než polovinu více, než v roce 2020. Podle Policie ČR nepředstavují tito uprchlíci „významnější bezpečnostní rizika“. V nejsilnějším roce migrační krize, tj. v roce 2015, se do ČR dostalo „jen“ 8563 běženců. 

Cizinecká policie v ČR za rok 2021 odhalila 11 170 cizinců, kteří se do Česka dostali nelegálně. Je to o 4077 více případů, než v roce 2020.

Informovali o tom ředitel cizinecké policie Milan Majer a náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Podle policie jde markantní nárůst počtu nelegálních běženců v Česku za loňský rok na vrub mimořádných ochranných opatření vydávaných ministerstvem zdravotnictví, které upravují vstup a pobyt na území České republiky.

V mnoha případech se prý také jednalo o cizince, kteří přijeli na území ČR oprávněně, ale nesplnili podmínky ministerstva zdravotnictví.

Policie v souvislosti s nelegální migrací v roce 2021 nezaznamenala „žádná významná bezpečnostní rizika pro vnitřní pořádek v České republice“.

Migrace se prý ani nepromítla do trestné činnosti na území České republiky.

Polciei také upozornila na souvislost s tím, že v meziročním srovnání za prvních 11 měsíců loňského roku došlo k navýšení migrace na vnější hranici Evropské unie o 61 procent.

Většinu nelegálních cizinců v Česku odhalila policie ve vnitrozemí, tedy při nelegálním pobytu, nelegálním zaměstnávání či při porušování opatření proti šíření nemoci covid-19.

Nejčastějšími zadrženými byli Ukrajinci, kterých bylo 5976.

Následovali Moldavané, kterých policisté odhalili 1558. Proti předchozím obdobím přibyli Afghánci, kterých policisté loni zadrželi 529. V roce 2020 jich bylo 149.

Počet lidí zadržených na mezinárodních letištích v ČR loni meziročně klesl o 113 na 335 lidí.

Policie loni také zadržela 1330 běženců, kteří chtěli přes území ČR proniknout do jiné země. Proti roku 2020 jich přibylo 844. Nejčastěji šlo o Afghánce a Syřany, kteří nejčastěji mířili do Německa. (sfr)