Průmyslová produkce v Česku v listopadu 2021 reálně meziročně vzrostla o 1,6 procenta. (Ilustrační foto)

Průmysl v ČR se v listopadu 2021 po 3 měsících poklesu vzpamatoval, když průmyslová produkce reálně meziročně vzrostla o 1,6 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 4,9 procenta. Stále se však nedařilo automobilovému průmyslu, který byl hlavním důvodem poklesu v předchozích měsících.

Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Propady v minulých měsících způsobily především odstávky v automobilové výrobě kvůli nedostatku čipů, které následně začaly dopadat i na další odvětví.

„Listopadový růst průmyslové produkce představuje dobrý výsledek. Šlo po dubnu zatím o druhý nejsilnější měsíc roku 2021, a to i přes přetrvávající problémy ve výrobě automobilů,“ potvrdil i Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba strojů a zařízení, která stoupla o 11,3 procenta.

Následovalo potravinářství s růstem o 10,5 procenta a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (růst o 5,2 procenta).

Naopak automobilový průmysl opět zpomalil, v posledním sledovaném měsíci o 7 procent.

Nedařilo se ani dřevozpracujícímu průmyslu, který se propadl o 18,4 procenta.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v listopadu 2021 meziročně vzrostly o 8,6 procenta.

Hodnota nových zakázek v listopadu 2021 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 9,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 10,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 6,8 procenta.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v říjnu 2021 v EU27 meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Nejvíce vzrostla produkce litevského a řeckého průmyslu.

„Říjnový pokles českého průmyslu o 4,9 procenta způsobený čipovou krizí byl třetí největší v rámci EU. Více průmyslová produkce klesla už jen v Portugalsku a Rumunsku,“ řekla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu.

Produkce průmyslu v Německu klesla o 1,1 procenta, na Slovensku o 0,6 procenta.

Stavebnictví 

Stavební produkce v listopadu reálně meziročně vzrostla o 2 procenta. Meziměsíčně zůstala na stejné úrovni.

„Listopadové stavební výkony byly velmi podobné těm říjnovým a stavební produkce dále meziročně rostla díky pozemnímu stavitelství. Inženýrské stavby klesly, ale srovnávací základna byla podstatně výš než v případě těch pozemních. Oba segmenty se udržely na úrovni minulého měsíce,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Stavební úřady vydaly meziročně o 2,5 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 41,1 procenta.

Meziročně bylo zahájeno o 14,7 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 10,7 procenta bytů méně.

V rodinných domech došlo k poklesu o 5,7 procenta, v bytových domech se počet dokončených bytů snížil o 35,5 procenta.

„Zatímco je zahajování bytové výstavby na vzestupu, dokončovací práce váznou. V případě bytových domů je pokles ovlivněn vysokou srovnávací základnou, dokončování rodinných domů se po nadějném říjnu vrátilo do červených čísel. Důvodem by mohl být nedostatek stavebních kapacit a růst cen stavebních materiálů,“ vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v říjnu 2021 v EU27 meziročně vzrostla o 4,2 procenta. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 4,6 procenta a inženýrské stavitelství vzrostlo o 3,3 procenta. (pel)