Prezident Miloš Zeman jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. (Foto: Hrad)

Prezident Miloš Zeman jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. Ten pak během oficiálního přebírání úřadu řekl, že chce vrátit do rovnováhy „dotační kyvadlo“ v zemědělství.

Informoval o tom Hrad.

Ještě před tím proběhla schůzka mezi prezidentem a Nekulou, která byla v plánu už v prosinci, ale kandidát na ministra se nakazil koronavirem, a proto muselo být setkání odloženo. Jeho resort dočasně převzal předseda lidovců, vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) je tak konečně kompletní.

„Zaměříme se na podporu malých a středních podnikatelů v zemědělství. Dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo k velkým podnikům, teď se musí vrátit do rovnovážné polohy,” řekl nový ministr zemědělství Nekula.

Zeman měl přitom původně Nekulu jmenovat až v úterý. Změnu termínu oznámil v neděli po novoročním obědě s prezidentem premiér Petr Fiala (ODS).

Nekulovou prioritou na resortu je, aby se stát choval ohleduplněji k životnímu prostředí, ke krajině, k půdě a vodě.

Zaměřit se chce na využívání moderních technologií v zemědělství, tedy tzv. precizní zemědělství.

Do budoucna chce také snížit tzv. uhlíkovou stopu potravin.

Nekula by chtěl, aby budoucí zisky ze státních lesnických podniků nešly jako příjem do státního rozpočtu, ale namísto toho budou přispívat k obnově lesních ekosystémů a ochraně vody. (pel)