Švédská premiérka Magdalena Anderssonová rezignovala na funkci jen pár hodin po zvolení, protože v parlamentu neprosadila rozpočet.

Historicky první žena v čele Švédska padla po pár hodinách. Nové švédské premiérce z řad sociálních demokratů Magdaleně Anderssonové zlomil vaz návrh státního rozpočtu. Vzdala se tak premiérského křesla hned v den potvrzení v parlamentu. 

Přestože je Švédsko považováno za jednu z nejvíce rovnoprávných zemí světa, v čele vlády jako jediná ze severských zemí ještě ženu nemělo.

Anderssonová požádala předsedu parlamentu Andrease Norléna, aby ji zbavil funkce. Zároveň se však chce pokusit znovu o post premiérky usilovat.

Funkce se vzala poté, co se jí nepodařilo prosadit návrh státního rozpočtu a parlamentem prošel opoziční návrh křesťanských demokratů a pravicových Švédských demokratů.

Zelení, dosavadní menší koaliční partner sociálních demokratů, reagovali oznámením o odchodu z vlády.

Ve Švédsku to přitom obvykle chodí tak, že když nějaká strana opustí koalici, vláda odstoupí.

Anderssonová zdůraznila, že odmítá vést vládu, jejíž legitimita byla zpochybněna. Nyní doufá, že se vrátí s čistě sociálnědemokratickou menšinovou vládou. Poukázala přitom na to, že Zelení ji chtějí nadále podporovat. (pel)