Do Polska se valí lavina migrantů z Blízkého východu, kteří přichází do EU přes Bělorusko. (Foto: Twitter)

Do Polska se valí lavina migrantů z provizorního kempu nedaleko běloruské obce Bruzgi. Varšava se bojí, že se běženci Íráku, Sýrie či Afghánistánu budou snažit dostat na polské území násilím. Evropská unie (EU) hodlá potrestat Lukašenkův běloruský režim dalšími sankcemi. 

Vylidněný tábor následně podle polské pohraniční stráže začali využívat běloruští vojáci.

Jen od listopadu se hranice s Běloruskem pokusilo nelegálně přejít 5 100 lidí. Minulý rok jich za stejný měsíc bylo jen 120.

Pobaltské země, ale také EU obviňují Lukašenkův běloruský režim z toho, že cíleně posílá migranty z Blízkého východu a Afriky s cílem destabilizovat evropský blok.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko letos na jaře varoval Brusel, že jeho země již nebude bránit migrantům cestovat do EU, jako odplatu za zpřísnění sankcí vůči jeho vládě.

Nyní běloruský lídr obvinil Polsko, že si přeje konflikt na hranicích s Běloruskem vzhledem ke svým problémům s Unií.

Postihy odsouhlasené ministry zahraničí se mj. dotknou letecké společnosti Belavia a dalších firem z oblasti cestovního ruchu.

Zástupci unijních vlád zároveň schválili rozšíření dosavadních sankčních pravidel, která jim umožní trestat i další aerolinky a veškeré firmy či jednotlivce za aktivity „usnadňující nelegální přechody hranic EU“.

U hranic s Běloruskem momentálně táboří tisíce migrantů, především z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Polská vláda vyslala na pomoc pohraničníkům 15 tisíc vojáků. Polsko zároveň společně s Litvou a Lotyšskem uvažují o aktivaci článku 4 Severoatlantické aliance. (pel)