Zisk energetické skupiny ČEZ za tři čtvrtletí roku 2021 klesl na 6,7 miliardy korun.

Zisk polostátního energetického gigantu ČEZ klesl za tři čtvrtletí roku 2021 meziročně o téměř 7 miliard na 6,7 miliardy korun. Na poklesu čistého zisku se podílelo zhoršení tržních podmínek pro uhelnou energetiku v souvislosti se zvýšením klimatických cílů Evropské unie a doporučením české Uhelné komise ukončit spalování uhlí do roku 2038.

Podnik o tom informoval na webu.

„Z těchto důvodů klesla tržní hodnota Severočeských dolů a Skupina ČEZ v souladu s účetními standardy vytvořila v letošním roce opravnou položku ve výši 9,2 miliardy korun v důsledku nižší očekávané poptávky po uhlí a dřívějšího ukončení těžby,“ uvedl podnik.

Čistý zisk Skupiny ČEZ za uplynulé tři kvartály dosáhl 6,7 miliardy korun. Po očištění o mimořádné vlivy dosáhl 16,9 miliardy korun a meziročně klesl o 10 procent.

V samotném 3. čtvrtletí dosáhl čistý zisk hodnoty 5,1 miliardy korun. EBITDA činila 15,9 miliardy korun, meziročně o 3,7 miliardy korun více, zejména díky vyššímu zisku z obchodování s komoditami a eliminaci dočasných ztrát zajišťovacích kontraktů výroby z 1. pololetí.

Emisní intenzita CO2 Skupiny ČEZ při výrobě elektřiny poklesla meziročně o 12 procent.

„Aktuální dramatický růst tržních cen elektřiny na historická maxima se v hospodářských výsledcích Skupiny ČEZ pozitivně projeví až v dalších letech, protože na letošní rok je veškerá disponibilní kapacita jaderných a uhelných zdrojů již prodána a na příští rok již z více než 80 procent také,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Doplnil, že je rád, že akcie ČEZ rostou rychleji než ostatní evropské energetiky a že poskytují letos dokonce nejvyšší celkový výnos pro akcionáře (na úrovni přes 50 procent) mezi nejvýznamnějšími evropskými energetikami, zařazenými do akciového indexu STOXX Europe 600 Utilities.

Celková výroba elektřiny klesla o 8 procent.

Tržby z prodeje elektřiny, tepla, plynu a uhlí vzrostly asi o 3,5 miliardy na 104,4 miliardy korun.

„Meziročně významně vzrostl prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům v České republice. U elektřiny došlo za první tři čtvrtletí k nárůstu o 9 procent, u plynu dokonce o 18 procent. V oblasti prodeje komplexních energetických služeb meziročně vzrostly tržby celkem o 4 procenta a za celý rok je očekáván nárůst o 10 procent,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 7 procent, klimaticky a kalendářně přepočtena pak o 5  procent.

Spotřeba velkých podniků rostla meziročně o 6 procent, spotřeba domácností o 12 procent.

Celkově dosáhla spotřeba vyšší úrovně než v roce 2019, tedy před vypuknutím epidemie koronaviru.

V bezemisních jaderných a obnovitelných zdrojích vyrobil ČEZ 24,8 terawatthodin (TWh), meziročně o procento méně. V emisních zdrojích vyrobila 14,8 TWh. Je to meziroční pokles o 18 procent, což ovlivnil hlavně prodej elektrárny Počerady a odstavení elektrárny Prunéřov 1 a Mělník 3.

Mateřskou společností firmy ČEZ Distribuce je ČEZ, a.s. Jeho majoritním vlastníkem je Česká republika, tedy stát, který ve firmě drží zhruba 70 procent akcií. (pel)