Evropská komise navrhla opatření proti zdražování energií. Babišova vláda hodlá odpustit celkem 4,3 milionům domácností poplatky.

Evropská komise navrhla opatření proti zdražování energií. Členské země mohou zmírnit dopady finančními kompenzacemi nebo daňovými úlevami pro nejvíce zasažené obyvatele a firmy. Nesmí ale porušit unijní pravidla o státní podpoře. Babišova vláda hodlá odpustit celkem 4,3 milionům domácností poplatky za obnovitelné zdroje energie, téměř 1 500 korun na domácnost za rok.

Brusel chystá návrh nástrojů, jak proti raketovému nárůstu cen energií bojovat na celoevropské úrovni, a to v reakci na žádosti skupiny zemí včetně České republiky o společná opatření.

Komise zmínila i některé dlouhodobější kroky, včetně možného společného nákupu plynu nebo rozšíření kapacity pro jeho ukládání.

Další požadavky států, jako je reforma trhu s elektřinou či regulace cen emisních povolenek, však EU smetla ze stolu.

Ve Španělsku se v posledních měsících ještě více než v ostatních evropských státech včetně Británie prudce zvýšily ceny elektřiny a plynu. Vláda v Madridu se po letních masivních protestech v několika španělských městech proto rozhodla snížit v zimních měsících daň z elektřiny.

Francie zase slibuje podporu chudším domácnostem a chystá daňová omezení.

Komise uvedla, že takové kroky jsou v pořádku, pokud jsou dočasné a zacílené na domácnosti ohrožené energetickou chudobou.

Státy mohou podle EK své obyvatele podpořit například penězi z prodeje emisních povolenek, jejichž ceny rovněž vyskočily strmě nahoru. Český premiér Andrej Babiš (ANO) se snažil prosadit regulaci cen emisních povolenek, ale Brusel je přesvědčen, že vliv povolenek na zdražování energií je zanedbatelný.

Komisí neprošlo ani úplné zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na elektřinu, jak plánovala končící česká vláda. Došlo by však k porušení daňových pravidel jednotného unijního trhu a Česku by hrozila sankce.

Babiš ale dále trvá na tom, že stále chce i snížit DPH na energie z 21 procent na nulu. Chce, aby zákon projednala sněmovna.

Vládní kabinet má navíc v plánu zadotovat energie lidem.

Předseda vlády avizoval, že společně s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) připravili program, v jehož rámci hodlá odpustit celkem 4,3 milionům domácností poplatky za obnovitelné zdroje energie, téměř 1 500 korun na domácnost za rok. Státní pokladnu by vyšlo na zhruba 5,4 miliardy korun.

Dříve Havlíček hovořil o tom, že chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 tisícům nízkopříjmových rodin. (pel)

Brusel rekordně zdražuje elektřinu: Ceny emisních povolenek v EU vyskočily nad 60 eur za tunu

Brusel rekordně zdražuje elektřinu: Ceny emisních povolenek v EU vyskočily nad 60 eur za tunu